Wybierz firmę
WithSecure

Gra w „dobrą i złą” sztuczną inteligencję wkrótce się zacznie

Mikko Hyppönen – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie WithSecure –  wskazuje na pięć kluczowych obszarów, w których cyberprzestępcy będą wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) do przeprowadzania ataków. Obok zwiększania liczby deepfake’ów w sieci czy szeroko zakrojonych oszustw, największe zagrożenie w tym roku będzie stanowiła automatyzacja złośliwego oprogramowania. Według Hyppönena rozgrywka pomiędzy dobra i złą AI wystartuje już wkrótce, a jej skutki mogą być niepokojące dla wszystkich. (więcej…)

WithSecure

AI Act – co przyniesie unijna regulacja dotycząca sztucznej inteligencji?

AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

(więcej…)

WithSecure

Czy przedsiębiorcy są gotowi na przepisy NIS2? Poradnik WithSecure

Znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia danych w ostatnich latach sprawił, że Unia Europejska wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących bezpieczeństwa sieci i informacji. Nowa dyrektywa, nazywana NIS2, ma zwiększać ogólny poziom cyberbezpieczeństwa i możliwości reagowania na incydenty w firmach z UE. Zdaniem ekspertów WithSecure wejście w życie nowych przepisów dla wielu przedsiębiorstw może być dobrą okazją do poprawy swoich systemów ochrony.

(więcej…)

WithSecure

Sztuczna inteligencja szansą dla hakerów

Od lat opracowujemy systemy cyberbezpieczeństwa bazujące na uczeniu maszynowym.  W 2005 roku w naszych laboratoriach zaczęliśmy rozwijać automatyzację analizy. Stopniowo te projekty przekształciły się w pełnowartościowe struktury uczenia maszynowego. Od tego momentu, tylko kwestią czasu było kiedy cyberprzestępcy zrobią to samo. Nastąpiło to teraz, po 18 latach. Zaczęliśmy obserwować, że sztuczna inteligencja wpiera złośliwe oprogramowanie.

(więcej…)

WithSecure

6 na 10 firm na problemy z cyberbezpieczeństwem reaguje doraźnie – badanie WithSecure

Tylko jedna na pięć firm uważa, że jej priorytety w zakresie cyberbezpieczeństwa i cele biznesowe są w pełni zgodne – wynika z badania zrealizowanego przez Forrester Consulting na zlecenie firmy WithSecure. Aż 83% badanych decydentów IT chciałoby wdrożyć rozwiązania bezpieczeństwa „bazującego na wynikach” (outcome-based security). Jednak w większości przedsiębiorstwa reagują na problemy doraźnie – dopiero kiedy się pojawią.

(więcej…)

WithSecure

Teksty generowane przez sztuczną inteligencję mogą stanowić poważne zagrożenie dla użytkowników – seria eksperymentów przy użyciu GPT-3

Powszechny dostęp do modeli SI, które w kilka sekund dostarczają tekst brzmiący jak napisany przez człowieka to punkt zwrotny w ewolucji cyberzagrożeń. Seria eksperymentów przeprowadzonych przez ekspertów WithSecure (dawniej F-Secure Business) przy użyciu GPT-3 wskazuje, że modele językowe wykorzystujące sztuczną inteligencję umożliwiają cyberprzestępcom zwiększanie skuteczności komunikacji będącej częścią ataku.

(więcej…)

WithSecure

Wzrost cyberprzestępczości w Rosji i liczby ataków w chmurze – Leszek Tasiemski z WithSecure o prognozach na 2023 rok

Wzrost liczby grup hakerskich działających na terytorium Rosji, większy nacisk kładziony na wydajność oprogramowania, ataki projektowane pod infrastrukturę chmurową – to główne trendy, które zdaniem Leszka Tasiemskiego, wiceprezesa WithSecure, będą kształtować krajobraz cyberzagrożeń w 2023 roku. Firmy i organizacje będą stawiać na rozwiązania ochronne, które dają możliwość zarzadzania bezpieczeństwem z poziomu jednej konsoli.

(więcej…)

Pokaż następne wpisy