Wybierz firmę
Eaton

Jaki będzie rynek fotowoltaiki po kryzysie? Przewidywania eksperta na 2021 rok

Rok 2020 był trudny dla rynku fotowoltaiki. Pandemia koronawirusa wpłynęła na czasowe wstrzymanie dostaw komponentów. W wyniku kryzysu mniejszym firmom może zabraknąć środków na wypłacanie wynagrodzeń instalatorom, przez co rośnie ryzyko ich wypadnięcia z rynku. Wrześniowa nowelizacja prawa budowlanego może też sprawić, że proces inwestycji w panele słoneczne będzie dłuższy i bardziej kosztowny. Jednak zapowiedziane programy dopłat oraz rosnące ceny energii sprawią, że rynek nadal będzie się rozwijał. Na koniec 2021 roku może osiągnąć poziom 5,5-7 GW zainstalowanej mocy.

(więcej…)

Eaton

Dom jak inteligentna fabryka – jak zmienia się rynek smart home?

Rynek smart home w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrósł o prawie 20%[1]. W inteligentne rozwiązania inwestuje już co trzecia osoba budująca dom[2]. Zainteresowanie nimi rośnie szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy więcej czasu spędzamy w domach. Analitycy przewidują, że w ciągu kolejnych sześciu lat wzrost rynku smart home będzie szybszy, niż zakładano przed pandemią. Czy zatem czeka nas boom na inteligentne domy? (więcej…)

Eaton

IoT słabym ogniwem przemysłu

Każdego dnia podejmowanych jest nawet 230 tysięcy prób cyberataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie.[1] Skala zagrożeń, dotyczących także biznesu oraz przemysłu, stale rośnie. Słabym ogniwem w sieci może być nie tylko komputer czy drukarka, ale też inteligentne oświetlenie, czujniki czy system sterujący klimatyzacją. Eksperci wskazują na konieczność ochrony przemysłowego internetu rzeczy (IIoT) oraz utworzenia międzynarodowych norm bezpieczeństwa inteligentnych urządzeń i systemów. (więcej…)

Eaton

Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa może zredukować emisję CO2 o 60% – raport Eaton

 Elektryfikacja europejskiego sektora transportu, budownictwa i przemysłu do 2050 roku mogłaby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 60%– wynika z raportu firmy badawczej BloombergNEF (BNEF), przygotowanego we współpracy z Eaton i Statkraft. Jednak, aby tak się stało, potrzebne są m.in. dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zdecydowane działania na szczeblu politycznym.

Eaton

E-bankowość dostępna całą dobę dzięki centrom danych

65% Polaków dokonuje płatności przez internet.1 Z urządzeń mobilnych wykonywanych jest już średnio ponad 86 mln transakcji miesięcznie.2 Zarządzanie tak olbrzymimi ilościami generowanych informacji stanowi wyzwanie dla sektora bankowego i centrów danych. Od stabilności i niezawodności działania serwerów zależy dostępność usług czy aplikacji finansowych, ale też bezpieczeństwo danych klientów. (więcej…)

Eaton

Nowe prawo budowlane: instalacje fotowoltaiczne bezpieczniejsze, ale bardziej kosztowne. Komentarz eksperta

19 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Wprowadza ona m.in. nowe obowiązki dla planujących instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kW. Celem zmian jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, jednak niektóre zapisy art. 29 ust. 2 ustawy są niejasne i mogą być trudne w interpretacji dla użytkowników, projektantów oraz instalatorów. Nowelizacja może też utrudnić rozwój OZE w Polsce. (więcej…)

Eaton

Przemysł 4.0 to więcej niż roboty – kiedy Polska wkroczy w erę cyfrową?

Z przemysłem 4.0 kojarzą się głównie automatyzacja i roboty. Tych ostatnich w polskich zakładach ma być w tym roku już ponad 3 miliony. Cyfryzacja przemysłu to jednak przede wszystkim połączone z siecią urządzenia i czujniki. Dostarczają one zdalnie i w czasie rzeczywistym m.in. informacje o stanie technicznym maszyn. Ale polskie firmy nadal nie mają zaufania do tego typu narzędzi. Rozwiązania do monitorowania i zarządzania maszynami z wykorzystaniem czujników IoT wdrożyło dotąd tylko 31% rodzimych przedsiębiorstw.

(więcej…)

Eaton

Pożary, powodzie, blackout – jak technologia pomaga w ewakuacji szpitali?

Ogień, brak zasilania, powodzie, a w ostatnich tygodniach także sytuacja epidemiczna – m.in. w takich przypadkach dochodzi do ewakuacji budynków. Same pożary to w ubiegłym roku 245 zdarzeń w polskich placówkach ochrony zdrowia: szpitalach, sanatoriach czy domach opieki. Budynki te są zazwyczaj pełne ludzi, którzy nie znają ich rozkładu i położenia dróg ewakuacyjnych. Pacjenci często też mają problemy z poruszaniem się i nie mogą korzystać ze schodów. W zapewnianiu bezpieczeństwa i sprawnej ewakuacji może pomóc niedoceniana wciąż technologia – systemy ratunkowej komunikacji głosowej.

(więcej…)

Eaton

Oznaczenia dotyczące dystansu społecznego pomogą w przestrzeganiu przepisów

Nowa seria piktogramów, stworzonych z wykorzystaniem opraw CrystalWay firmy Eaton, informuje o nakazie zachowywania odpowiedniego dystansu społecznego. Dzięki nim właściciele i zarządcy budynków mogą spełnić jeden z koniecznych warunków znajdujących się w wytycznych oraz rozporządzeniach dotyczących epidemii koronawirusa. Wszystkie zyski ze sprzedaży oznaczeń w 2020 roku zostaną przekazane przez producenta na cele charytatywne. (więcej…)

Eaton

Zielone centra przetwarzania danych ułatwią korzystanie z OZE

Ostatnie tygodnie społecznej izolacji i powszechnej pracy zdalnej wskazały kluczową rolę sieci telekomunikacyjnych i centrów przetwarzania danych. Bez nich nie działałyby aplikacje, platformy społecznościowe, serwisy internetowe czy komunikatory. Wymagają one jednak dużej ilości energii – do streamingu jednego filmu na platformie Netflix potrzeba jej tyle, co do zagotowania wody na 60 filiżanek herbaty.1 Ponieważ wpływ centrów danych na środowisko (tzw. ślad środowiskowy) cały czas rośnie, warto zastanowić się jak można uczynić je bardziej „zielonymi”. (więcej…)