Wybierz firmę
Eaton

Milion mikroinstalacji w Polsce – czy sieć energetyczna nadąży za zmianami?

Liczba przyłączonych mikroinstalacji przekroczyła milion. Ich moc już teraz jest większa niż planowano w polityce energetycznej Polski dla wszystkich OZE na rok 2030. Wąskim gardłem transformacji staje się nieprzygotowana sieć energetyczna, która blokuje część zielonej energii. Stabilizowanie systemu dodatkowo utrudnia rosnące zapotrzebowanie na moc oraz niepewna sytuacja polityczna. Jak wskazują eksperci Eaton, pilnie potrzebujemy modernizacji sieci, ale też zdalnego sterowania zasilaniem i dopasowywania zużycia energii do jej produkcji. (więcej…)

Eaton

4. edycja programu „Mój Prąd” premiuje autokonsumpcję

15 kwietnia 2022 roku rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie z kolejnej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Do tej pory z dopłat o łącznej wartości prawie 2 mld złotych skorzystało niemal 450 tys. osób. W tym roku wsparciem objęta będzie nie tylko fotowoltaika, ale też magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania mocą. To kolejna zmiana, po przechodzeniu na system net-billingu, która ma promować zużywanie wytwarzanej energii elektrycznej na własne potrzeby.   (więcej…)

Eaton

Zmiany w budynkach związane z Covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Rząd zniósł limity osób m.in. w sklepach, restauracjach czy hotelach od 1 marca. Z wielu budynków znikną więc specjalne strefy odgrodzone barierkami lub taśmami i zablokowane przejścia. Dystans społeczny jednak pozostaje, w wielu przypadkach obiekty nie wrócą całkowicie do stanu sprzed pandemii.  Kolejne zmiany we wnętrzach mogą natomiast zwiększać ryzyko pożarowe – może się okazać, że systemy awaryjne kierują ludzi w złą stronę. Zagrożenie stwarzają też plastikowe osłony przy kasach, które ograniczają klientom drogę ewakuacji. Jeśli same się zapalą, jest też duże ryzyko powstania toksycznego dymu.

(więcej…)

Eaton

Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników

Co piąta firma przemysłowa w Polsce zainwestowała w cyfrowe rozwiązania w ciągu ostatnich trzech lat. Podłączone do sieci inteligentne systemy sprawiają, że produkcja jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Przyczyniło się to jednak także do większego narażenia zakładów na cyberataki, które mogą sparaliżować ich działanie. Według ekspertów Eaton ochrona przemysłu 4.0 przed cyberzagrożeniami będzie skupiała się na czynnikach ludzkich. Ważniejsze niż rozwiązania będą odpowiednie decyzje i świadomość ryzyka. (więcej…)

Eaton

Rok 2022 kluczowy dla energetyki – bez szybkich zmian transformacja nie będzie możliwa

40-procentowy wzrost cen prądu wzbudził obawy wśród konsumentów oraz firm. Niestety, szybkiego powrotu do taniej energii prawdopodobnie nie będzie. Jak wskazują eksperci Eaton, najpierw potrzebna jest głęboka reforma systemu energetycznego w kierunku inteligentnych i rozproszonych mikrosieci. Przyjmowane dotąd rezolucje były zbyt słabe, aby zainicjować potrzebne zmiany. W 2022 roku potrzebne będzie znaczne przyspieszenie regulacji, zarówno na poziomie unijnym, jak i regionalnym. (więcej…)

Eaton

Platforma wiedzy dla projektantów systemów elektrycznych

Praca projektantów rozwiązań z zakresu dystrybucji energii elektrycznej niskiego napięcia jest kluczowa dla bezpieczeństwa osób, budynków oraz mienia. Planowanie instalacji elektrycznej i dobór odpowiednich urządzeń zależy od wielu czynników. Aby ułatwić proces projektowania rozwiązań zgodnie z międzynarodowymi normami, firma Eaton udostępniła platformę online dla projektantów, elektryków i inżynierów systemów energetycznych. Specjalna strefa Projektanta zawiera m.in. konfiguratory, modele BIM, bloki DWG, filmy, instrukcje i karty katalogowe oraz przewodniki i poradniki przygotowane przez ekspertów. (więcej…)

Pokaż następne wpisy