Wybierz firmę
Sophos

Poufne dane uczniów na celowniku. Szkoły oblewają egzamin z cyberbezpieczeństwa

Szkoły i uczelnie coraz częściej stają się celem grup cyberprzestępczych. W ubiegłym roku aż 6 na 10 placówek edukacyjnych doświadczyło ataku ransomware – to wzrost o 16% względem roku 2020. Według raportu firmy Sophos, w szkolnictwie częściej niż w innych branżach w wyniku ataku dochodzi do zaszyfrowania danych. Placówki te potrzebują także najwięcej czasu na ich odzyskanie – w niektórych przypadkach trwa to aż pół roku.  (więcej…)

Sophos

7 wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa na wakacjach

Podróżujący w czasie wakacji są łatwym celem dla cyberprzestępców. Internetowi oszuści polują na ich wrażliwe dane, jak hasła do kont czy informacje dotyczące kart płatniczych. Publiczne sieci Wi-Fi, źle zabezpieczane publicznie dostępne komputery na lotniskach czy ukryte kamery – to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na turystów. Eksperci Sophos podpowiadają, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci zarówno na kilkutygodniowym wyjeździe, jak i podczas krótkiego wypadu. (więcej…)

Sophos

Polisa na wypadek cyberataku – jak firmy mogą chronić się przed skutkami ransomware?

Polisę na wypadek cyberataku ma aż 97% dużych polskich przedsiębiorstw – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Sophos. W 9 na 10 przypadków wykupione ubezpieczenie obejmuje odszkodowanie za skutki zainfekowania oprogramowaniem ransomware. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa, jednak firmy zauważają też spadek dostępności polis i ich rosnące koszty. (więcej…)

Sophos

Nawet do 7 tygodni nielegalnego dostępu do firmowych danych. Cyberprzestępcy korzystają z luk w popularnych aplikacjach – raport Sophos

Duże, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to niejedyne cele cyberprzestępców. Z raportu Sophos wynika, że im mniejsza firma, tym dłużej atakujący są w stanie penetrować jej zasoby – nawet do 51 dni. Badanie wskazuje też, że do szkodliwej działalności najczęściej wykorzystywane są luki w Microsoft Exchange.   (więcej…)

Sophos

Ransomware powoduje straty w 94% zaatakowanych polskich firm – raport Sophos

Z raportu firmy Sophos wynika, że wzrosła świadomość polskich firm dotycząca ataków ransomware. Zaledwie 3% przedsiębiorstw, które nie doświadczyły ataku, nie spodziewa się go w przyszłości (w poprzedniej edycji raportu było to 27%). Aż u 94% ofiar ransomware atak negatywnie wpłynął na zyski. Badanie wykazało też, że firmy mają problem z odpowiednim wykorzystaniem kadry informatycznej oraz budżetów na ochronę. (więcej…)

Sophos

Botnet Qakbot znów atakuje – analiza Sophos

Botnet Qakbot znów jest aktywny i zagraża firmom. Według analityków firmy Sophos, ataki przeprowadzane z jego pomocą stają się coraz bardziej zaawansowane. Przestępcy „podłączają” się do istniejącej konwersacji w skrzynce e-mailowej ofiary i podszywają się na przykład pod klienta, a następnie zachęcają do otwarcia złośliwego załącznika. Po zainfekowaniu komputera botnet może wykradać hasła do banku, dane z kont, a nawet informacje o innych urządzeniach w pobliżu.

(więcej…)

Sophos

Cyberataki związane z sytuacją na Ukrainie mogą się nasilić

Rosja nie zastosowała jeszcze cyberataków do zniszczenia czy zakłócenia na szeroką skalę podstawowych usług na Ukrainie. Jest jednak mało prawdopodobne, że sytuacja rozwinie się w sposób, który zmniejszy ryzyko ataków. Grupy rosyjskich „patriotów” – autorów ransomware’u, phishingu czy operatorów botnetów – mogą atakować cele postrzegane jako zagrożenie dla Rosji z większą niż zwykle częstotliwością.  (więcej…)

Sophos

Tylko połowa pracowników uważa, że zasady cyberbezpieczeństwa są potrzebne – badanie Sophos

Według 48% polskich pracowników w firmach potrzebne są zasady związane z cyberbezpieczeństwem – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Sophos. Ale jedynie 42% kadry deklaruje ich znajomość i przestrzeganie. Równocześnie co dziesiąty zatrudniony przyznaje, że nie stosuje się do firmowej polityki bezpieczeństwa, np. gdy się spieszy. Polscy pracownicy są bardziej sceptyczni w stosunku do rozwiązań ochronnych niż badani z Czech i Węgier – aż 7% wątpi w konieczność ich wprowadzania. (więcej…)

Pokaż następne wpisy