Wybierz firmę
Eaton

Rynek budowlany w kryzysie. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Po kryzysowym roku 2022 nadszedł kolejny, również niespokojny, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Prognozy Narodowego Banku Polskiego mówią o stagflacji, czyli bardzo wysokiej inflacji przy minimalnym wzroście gospodarczym. Wojna na terenie Ukrainy wpływająca na mniejszą atrakcyjność rynku nieruchomości dla inwestorów, wysokie koszty materiałów budowlanych, duży spadek liczby rozpoczętych budów i brak nowych zleceń – to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoi branża budowlana w Polsce. Jednak rosnące ceny energii i zwrot w kierunku OZE mogą pomóc jej w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami kryzysu.

(więcej…)

Eaton

Auta elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

Średnie notowania cen energii wzrosły o 263% w porównaniu z sierpniem 2021 roku. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci firmy Eaton, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?  (więcej…)

Eaton

Przeglądy domowej instalacji elektrycznej – czym grozi zaniedbanie obowiązku?

W Polsce jest prawie 7 mln budynków mieszkalnych. W każdym z nich mogą się zdarzyć usterki instalacji elektrycznej, które niosą dla mieszkańców ryzyko porażenia prądem, uszkodzenia sprzętu, a w skrajnych sytuacjach nawet pożaru. Jeśli do wypadku dojdzie w budynku, który nie przeszedł okresowego przeglądu instalacji, właściciela mogą czekać konsekwencje prawne lub finansowe. Wielu usterkom zapobiec może podstawowa diagnoza. (więcej…)

Eaton

Eaton rozszerza współpracę z Microsoftem – centra danych przyspieszą transformację energetyczną

Firma Eaton rozszerza współpracę z Microsoftem. Po sukcesie pilotażowego projektu w Microsoft Innovation Center w Wirginii, firmy podpisały nową strategiczną umowę ramową. Celem jest rozwijanie wykorzystania technologii EnergyAware w centrach danych, które umożliwi stosowanie zasilaczy UPS jako stabilizatora sieci energetycznej. Współpraca ma przyspieszać transformację i dekarbonizację systemu energetycznego oraz wspierać zrównoważony rozwój sektora centrów danych. (więcej…)

Eaton

Rynek budowlany czekają zmiany – fotowoltaika na blokach, stabilizacja cen

Od stycznia do maja 2022 r. rozpoczęto budowę o 19,5% mniej mieszkań niż w roku ubiegłym. W maju banki udzieliły o 43% mniej kredytów hipotecznych. Prognozy zwiastują znaczne wyhamowanie na rynku budowlanym w ciągu najbliższych dwóch lat. Jednak w nadchodzących miesiącach sytuacja i ceny materiałów prawdopodobnie się ustabilizują. Rosnące ceny energii i ogrzewania zwiększą potrzeby modernizacji budynków i wyposażania ich w magazyny energii oraz instalacje słoneczne. Pomimo chwilowych turbulencji, branża OZE, w tym fotowoltaika, nabierze wiatru w żagle.   (więcej…)

Eaton

Big data przyszłością energetyki. Jak radzić sobie z rozproszonymi OZE?

W Europie w ubiegłym roku osiągnięto kolejny rekord mocy (547 TWh) generowanej z energii wiatrowej i słonecznej. Po raz pierwszy wartość ta była większa niż ilość mocy otrzymanej z gazu (524 TWh). Energii z promieni słonecznych wytworzono o 27% więcej niż w 2019 r. Jednak miliony powstających mikroinstalacji destabilizują sieć energetyczną. Jak wskazują eksperci Eaton, aby nadążyć za zmianami energetyka musi wykorzystywać inteligentne rozwiązania oraz zasoby big data.  (więcej…)

Eaton

OZE szkodliwe dla środowiska? Pilnie potrzebne unijne regulacje

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w styczniu 2022 roku w szczytowych momentach wiatraki zaspokajały 30–35% zapotrzebowania energetycznego Polski, zaś w lutym – prawie 50%. OZE postrzegane są jako wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i sposób na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. W turbinach wiatrowych wciąż wykorzystywany jest jednak gaz fluorowy, tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2. Jak wskazują eksperci Eaton, pilnie potrzebne są unijne regulacje zakazujące jego wykorzystywania.

(więcej…)

Eaton

Milion mikroinstalacji w Polsce – czy sieć energetyczna nadąży za zmianami?

Liczba przyłączonych mikroinstalacji przekroczyła milion. Ich moc już teraz jest większa niż planowano w polityce energetycznej Polski dla wszystkich OZE na rok 2030. Wąskim gardłem transformacji staje się nieprzygotowana sieć energetyczna, która blokuje część zielonej energii. Stabilizowanie systemu dodatkowo utrudnia rosnące zapotrzebowanie na moc oraz niepewna sytuacja polityczna. Jak wskazują eksperci Eaton, pilnie potrzebujemy modernizacji sieci, ale też zdalnego sterowania zasilaniem i dopasowywania zużycia energii do jej produkcji. (więcej…)

Pokaż następne wpisy