Na wyjeździe – najważniejsze imprezy gamingowe w Polsce

Powiększ

Jeździć, czy nie jeździć na imprezy gamingowe? Nasza krótka odpowiedź brzmi: jak najbardziej, jeździć! Ale po co i na które? 

Znaczenie obecności marki podczas wydarzeń branżowych raczej nie podlega dyskusji. Dla graczy jest to święto gamingu, a dla osób odpowiedzialnych za wizerunek marki – świetna okazja, aby spotkać kolegów po fachu i zaobserwować, jakie działania podejmuje konkurencja. Jednak imprezy gamingowe to przede wszystkim okazja do spotkań na żywo z dziennikarzami, blogerami, youtuberami, streamerami – z ludźmi, którzy testują nasze produkty i potrafią podzielić się interesującymi opiniami na ich temat.

Nie do przecenienia jest też możliwość udzielenia wywiadu dla dużego medium. Tego typu wypowiedź ma szanse na trudne do osiągnięcia w inny sposób zasięgi, za sprawą wagi samej imprezy.

IEM, PGA, WGW?

Listy imprez odbywających się w Polsce raczej nie wypada zacząć od innego wydarzenia niż światowe finały Intel Extreme Masters, które od roku 2013 cyklicznie odbywają się w katowickim Spodku. Pierwsza edycja z roku 2013 zgromadziła 40 000 odwiedzających. Edycja 2017 – aż 173 000. I choć te liczby robią wrażenie, byłyby jeszcze większe, gdyby… Spodek był w stanie pomieścić większą liczbę osób. IEM to fenomen globalny. Przyjeżdżają na niego ludzie z całego świata. To wydarzenie bierze za temat głównie gry PC, ale znajdzie się na nim coś interesującego także dla osób zajmujących się sprzętem.

Drugie pod względem rangi wydarzenie to Poznań Game Arena. Impreza o zasięgu ogólnopolskim oraz niezaprzeczalnie istotna w branży. Jeśli chodzi o powierzchnię wystawową, przewyższa ona nawet IEM. Odwiedzających w roku 2017 było 72 000. Obecność konsol na PGA jest dosyć mocna, ale PC również nie brakuje. W naszym odczuciu jest to najbardziej wypośrodkowana impreza pod tym względem.

Warsaw Games Week dużo mocniej dryfuje w stronę konsol; PC są raczej dodatkiem. Ponadto event ma nieco inny charakter od pozostałych, ze względu na formułę stoisk, które nie są otwarte z każdej strony. Z zewnątrz nie widać, co jest w środku, a żeby się do nich dostać, należy ustawić się w kolejce. Na IEM czy PGA tego typu rozwiązania to rzadkość. Impreza będzie miała dopiero czwartą odsłonę, ale już cieszy się renomą, a w roku 2017 pojawiło się na niej 33 000 gości.

Pozostają jeszcze imprezy gamingowe o nieco mniejszym zasięgu lub te, które wystartowały niedawno, np. Good Games Warsaw, GameON czy Lets Play Częstochowa.

Może imprezy mniej oczywiste?

Na koniec nie można pominąć wydarzeń nietechnologicznych, na których pojawiają się gry i hardware.  Myślimy tutaj o Pyrkon (44 000 odwiedzających w roku 2017) oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi (20 000 gości). Są to konwenty nastawione na tematy zazębiające się z rozrywką elektroniczną, na których obecność stoisk technologicznych jest z roku na rok coraz wyraźniejsza. Wartym odnotowania jest też fakt, że tego typu imprezy skupiają nieco innych odbiorców. Na IEM / PGA / WGW można spotkać dużo młodych ludzi, a na Pyrkon średnia wieku odwiedzających jest zauważalnie wyższa.

Podczas eventów dzięki sporej liczbie atrakcji oraz ich rozrywkowemu charakterowi można połączyć przyjemność z obowiązkami. Zdecydowanie polecamy!

     

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na LinkedIN.

Materiały dodatkowe

wersja do druku