SMSAPI

W jaki sposób SMS ułatwi Ci wakacje?

Powiększ

Gdziekolwiek nie wyjedziemy na wakacje, na pewno zabierzemy tam ze sobą smartfona. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce w 2015 roku zarejestrowanych było ponad 56 milionów kart SIM. Skoro praktycznie każdy z nas używa telefonu komórkowego, warto przyjrzeć się bliżej, jakie możliwości przydatne w czasie wakacji oferuje komunikacja SMS – wciąż popularna wśród Polaków, którzy według danych UKE wysyłają miesięcznie więcej wiadomości tekstowych niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.

PLANUJ PODRÓŻ Z SMS-EM

SMS będzie pomocny już na etapie planowania podróży. Firmy przewozowe chętnie komunikują się w ten sposób z klientami. – Aktualnie komunikację z Klientami poprzez SMS-y wykorzystujemy do dwóch głównych celów. Pierwszym jest wysyłka zakupionych biletów w formie SMS-a. Klienci bardzo cenią sobie to rozwiązanie, gdyż dzięki temu mogą mieć swoje bilety zawsze pod ręką – mówi Patryk Sawicki, Kierownik Działu Obsługi Klienta i Administrator Sieci w firmie przewozowej PlusBus. – Drugim przypadkiem jest wysyłka do klientów informacji SMS o opóźnieniach. To rozwiązanie jest dla klientów również istotne, ponieważ dzięki temu pasażer ma zawsze pewność, że jeśli wystąpi opóźnienie jego autobusu, to zostanie o tym poinformowany. Zdaniem Patryka Sawickiego klienci chcą otrzymywać powiadomienia przez SMS. –W momencie, w którym wprowadziliśmy w naszej firmie taką formę komunikacji, spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony klientów – mówi Sawicki. – Największą zaletą SMS-a jest szybkość i bezpośredniość.

Informacje SMS-owe na temat opóźnień, utrudnień i zmian w rozkładzie jazdy wysyłają również inni przewoźnicy drogowi, w tym najwięksi jak Polski Bus czy Lux Express.

PlusBus

SMS-y do komunikacji z klientami wykorzystują także linie lotnicze. Ryanair np. informuje podróżnych o przekraczających 90 minut opóźnieniach samolotów, wysyłając SMS z przybliżonym czasem odlotu. Z kolei PLL LOT umożliwiają sprawdzenie statusu wybranego lotu – po wysłaniu SMS można otrzymać albo jedną informację o bieżącym statusie lotu, albo wszystkie SMS-y dotyczącego danego rejsu.

Podobne rozwiązania stosuje Scandlines – jeden z największych przewoźników morskich na Bałtyku. Podróżni zapisujący się na powiadomienia SMS otrzymują następnie informacje o odwołanych lub opóźnionych rejsach na wybranej trasie w dniu zaplanowanej podróży.

Spośród przewoźników działających w naszym kraju SMS-ową komunikację z pasażerami wybrały m.in. PKP Przewozy Regionalne. Za pomocą systemu iSMS wysyłają podróżnym informacje o utrudnieniach w ruchu pociągów, zmianach w rozkładach jazdy i aktualnych promocjach. Aby otrzymywać powiadomienia, należy pobrać aplikację iSMS lub zeskanować kod QR z ulotki reklamowej, a następnie zarejestrować swój profil i wybrać trasy, na temat których chcemy dostawać wiadomości.

Jeżeli jesteśmy klientami biura podróży zapisanymi na otrzymywanie od niego powiadomień SMS, możemy liczyć na naprawdę specjalne okazje last minute. – Zdarza się, że w ostatniej chwili niektórzy uczestnicy rezygnują z wyjazdu z przyczyn osobistych i zwalniają miejsca nawet na kilkanaście godzin przed zbiórką. To idealna okazja dla naszych byłych uczestników, których mamy w bazie, na załapanie się na wycieczkę w cenach last minute – mówi Rafał Buga, Strategic Alliance Manager w SHAKE IT!. – Wbrew pozorom jest wiele osób gotowych na to, aby zdecydować się na wyjazd i spakować w 34 godziny przed wyjazdem, jeśli obniżona cena będzie wystarczająco atrakcyjna.

SHAKE IT

BĄDŹ BEZPIECZNY NA URLOPIE

Dzięki SMS-owi możemy łatwo wezwać pomoc, jeśli w górach znaleźlibyśmy się w niebezpiecznej sytuacji. Ratownicy GOPR zachęcają, aby dzwonić pod numer 601 100 300, a w razie słabego zasięgu wysłać na niego SMS. W ten sposób będą mogli prosić o ratunek użytkownicy starszych telefonów komórkowych, nie będących smartfonami.

W podobny sposób mogą wezwać pomoc wypoczywający nad wodą. Numer alarmowy WOPR, pod który można zadzwonić lub wysłać SMS, to 601 100 100.

Z kolei użytkownicy smartfonów z systemem Android i modułem GPS mogą pobrać aplikację „Ratunek”. Dzięki niej w kryzysowej sytuacji nawiążemy łączność z odpowiednimi służbami – jak np. GOPR czy WOPR. W trakcie rozmowy nawiązanej przez aplikację do ratowników dotrze SMS z podaną dokładną lokalizacją (nawet do trzech metrów) potrzebujących pomocy. Ponadto dzięki aplikacji ratownicy będą mogli m.in. w dowolnej chwili dodzwonić się do poszkodowanych, sprawdzić stan baterii w ich telefonach lub wysłać im SMS.

O bezpieczeństwo turystów przebywających poza granicami Polski ma z kolei zadbać serwis „Odyseusz” przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Każdy, kto planuje zagraniczny wyjazd, może bezpłatnie zarejestrować się w systemie lub zgłosić podróż bez rejestracji, a następnie otrzymywać powiadomienia SMS wysyłane przez polski konsulat. Dzięki informacjom o osobach przebywających w obszarze zagrożenia można łatwiej przeprowadzić ewakuację i zadbać o ich bezpieczeństwo.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO DZIĘKI SMS-OM

Bądź na bieżąco

Kiedy już zaplanowaliśmy podróż, a następnie szczęśliwie dotarliśmy na miejsce wypoczynku, możemy zorientować się, czy miejscowość, w której się zatrzymujemy, komunikuje się z mieszkańcami i turystami za pomocą SMS. Jest to coraz bardziej popularna forma przekazywania informacji w polskich miastach i gminach. Obecnie z takiego rozwiązania korzysta co czwarty samorząd.

Zapisując się na powiadomienia SMS, możemy otrzymywać informacje na temat zbliżających się koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych, otrzymać prognozę pogody lub informacje o ruchu drogowym. – Tego typu wiadomości otrzymuje już ponad pół miliona Polaków – mówi Andrzej Ogonowski, PR & Marketing Director w SMSAPI.pl, platformie do masowej wysyłki SMS-ów. – Zapisując się na tego rodzaju powiadomienia, sami możemy wybrać interesujące nas obszary tematyczne, z obrębu których otrzymamy informacje. Dzięki temu nie musimy się martwić, że na nasz telefon będą spływały nieinteresujące nas wiadomości. Z takiego rozwiązania korzystają m.in. popularne miejscowości wypoczynkowe jak np. Rewal, Kołobrzeg czy Wisła.

Aby zapisać się do systemu powiadomień SMS, należy odwiedzić stronę Internetową odpowiedniego urzędu miasta lub gminy i wypełnić krótki formularz. Powiadomienia od urzędów są bezpłatne. Z ich funkcjonalności mogą w wakacje korzystać nie tylko turyści, ale również mieszkańcy, którzy zostają latem w domach i nie chcą przegapić informacji o ciekawych wydarzeniach. Turyści nie muszą też się obawiać, że po zakończeniu wakacji wciąż będą otrzymywać SMS-y z powiadomieniami. Z bazy można się bowiem wypisać równie łatwo, jak do niej zapisać.

Warto też sprawdzić, czy w odwiedzanym przez nas mieście istnieją placówki kultury, które biorą udział w akcji Kulturalny SMS. Awizowane w niej instytucje oferują zniżkowe bilety wstępu. Można je otrzymać po wysłaniu SMS-a kosztującego 65 groszy. W wiadomości zwrotnej otrzymamy informację o zniżce, którą należy okazać w kasie biletowej. W akcji biorą udział muzea, kina i teatry.

Powiadomienia SMS mogą również uspokoić rodziców, którzy wysłali dziecko na kolonie, że ich pociecha bezpiecznie dotarła na miejsce i jest pod opieką organizatora.

Kolonie

ZABIERZ SMS NA WAKACJE

SMS w wielu sytuacjach wciąż pozostaje niezastąpionym narzędziem komunikacji. Jest łatwy do wykorzystania, szybko dociera do adresata i nie wymaga posiadania smartfona czy dostępu do Internetu. Coraz chętniej sięgają po niego nie tylko marki w celu komunikacji z klientem, ale również instytucje publiczne. W znacznej mierze dlatego, że bardzo ważną cechą SMS-a jest niezawodność: z jednej strony firmy bądź instytucje wiedzą, jak wysoki jest wskaźnik otwieralności SMS-ów, z drugiej strony każdy z nas ma telefon, który sprawdza przynajmniej kilka razy dziennie. Trudno jest więc przegapić wiadomość, tym bardziej kiedy jest ona przez nas zamawiana i na nią oczekujemy. Zwłaszcza że, jak dowiodły badania przeprowadzone za pomocą aplikacji Mobience, osoby w wieku 20-35 lat spędzają dziennie ponad 2 godziny, wpatrując się w ekran smartfona.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć