Netatmo

W co czwartym polskim domu jest zbyt dużo dwutlenku węgla. Jak zadbać o zdrowsze powietrze?

  • W co czwartym polskim domu jest zbyt dużo dwutlenku węgla. Jak zadbać o zdrowsze powietrze?

Powiększ

Co czwarty Polak przynajmniej raz w tygodniu oddycha w domu powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. Jednocześnie, według danych WHO, aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach. Warto więc pomyśleć o kontroli jakości powietrza w domu i wyrobieniu nawyków, które pomogą zadbać o zdrowsze otoczenie.

Zgodnie z pomiarami stacji pogodowych firmy Netatmo, w blisko 26% polskich mieszkań, co najmniej raz w tygodniu zostaje przekroczony próg stężenia CO2 wynoszący 1000 cząstek na milion (ppm). Oznacza to, że mieszkania nie są odpowiednio wentylowane. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu powoduje spadek samopoczucia i obniża zdolność koncentracji. Częściowo za niewystarczającą wymianę powietrza w pomieszczeniach odpowiadają złe nawyki. Co drugi Polak nie wietrzy mieszkania co najmniej dwa razy dziennie, jak zalecają organizacje zdrowia publicznego.

Różnice w jakości powietrza o różnych porach roku

Jakość powietrza w mieszkaniach Polaków różni się w zależności od pory roku. Zimą aż 30% polskich mieszkań ma z problem z wysokim stężeniem CO2 – to ponad dwa razy więcej niż latem, gdy liczba ta spada do 19%. Można powiedzieć, że w miesiącach zimowych stawiamy komfort ponad zdrowiem – połowa Europejczyków nie otwiera okien z powodu chłodu3. Tymczasem pięciominutowe przewietrzenie mieszkania od dwóch do czterech razy dziennie pozwala na wymianę powietrza bez utraty ciepła.

Powietrze w polskich mieszkaniach jednym z najmniej zanieczyszczonych CO2 w Europie

Pomimo że zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla jest w Polsce problemem, to i tak sytuacja jest u nas lepsza niż za granicą. W Europie w średnio 36% mieszkań przynajmniej raz w tygodniu przekraczane są normy stężenia CO2 w powietrzu. Jednak nadal jest u nas o wiele więcej nieprzewietrzonych mieszkań niż w Danii, której mieszkańcy oddychają w domach najczystszym powietrzem w Europie.

Rozbieżności pomiędzy krajami można częściowo wyjaśnić różnicami w nawykach dotyczących wietrzenia, ale też niejednolitymi normami i mechanizmami wentylacji stosowanymi w różnych państwach. Na przykład we Francji 75% domów jednorodzinnych wybudowanych przed rokiem 1990 posiada tzw. wentylację naturalną, czyli za pośrednictwem okien lub kratek wentylacyjnych, a 25% wyposażonych jest w wentylację mechaniczną – specjalne urządzenia zapewniające ciągłą wymianę powietrza. W Szwecji natomiast wentylacja naturalna stosowana jest w zaledwie 40% domów, natomiast pozostałe 60% posiada system wentylacji mechanicznej.

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Z uwagi na fakt, że w wielu polskich mieszkaniach przynajmniej raz w tygodniu panują niezdrowe warunki, powinniśmy zwrócić większą uwagę na monitorowanie jakości powietrza w domu.

Pierwszym, kluczowym krokiem powinno być wietrzenie mieszkania dwa razy dziennie. Istotne jest także określenie właściwego momentu wietrzenia oraz tego, ile czasu potrzeba, aby obniżyć poziom CO2. Pomóc w tym mogą inteligentne czujniki jakości powietrza oraz stacje pogodowe.

Przykładowym urządzeniem tego typu jest Stacja Pogodowa Netatmo, która pomaga dbać o poprawę warunków otoczenia na co dzień. W momencie, gdy próg stężenia dwutlenku węgla w powietrzu osiągnie 1000 ppm, użytkownik otrzyma alert zalecający wietrzenie. Za pośrednictwem smartfona użytkownik może w czasie rzeczywistym kontrolować jakość powietrza w mieszkaniu, śledzić zachodzące zmiany oraz obserwować pozytywne skutki swoich starań o lepsze powietrze w domu.

O badaniu

Badanie Netatmo przeprowadzono w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. na podstawie danych z minimum 1000 Stacjach Pogodowych Netatmo we Francji, w Norwegii, Szwecji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Anglii, Czechach, Polsce i Belgii.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć