F-Secure

Rozwiązania F-Secure z dwoma certyfikatami IEC 62443

Powiększ

Firma F-Secure uzyskała dwa nowe certyfikaty Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC[1]): IEC 62443-4-1 oraz IEC 62443-4-2. Określają one wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa wobec cykli rozwoju narzędzi oraz produktów stosowanych w automatycznych i przemysłowych systemach sterowania (ICS[2]).

IEC to światowa organizacja opracowująca międzynarodowe normy dla technologii elektrycznych, elektronicznych i pokrewnych. Stanowią one m.in. punkt odniesienia w przetargach i kontraktach międzynarodowych[3]. Certyfikaty IEC 62443 przyznano autorskiemu rozwiązaniu F-Secure do rejestracji danych dla przemysłu morskiego, lotniczego i motoryzacyjnego. Gromadzi ono i bezpiecznie przechowuje dane ze statków, samolotów lub innych pojazdów z wykorzystaniem koncepcjidiod danych”[4]. Pomaga to m.in. powstrzymywać ataki mające na celu zdobycie dostępu do systemów o krytycznym znaczeniu.

Uzyskanie tego typu certyfikatów jest czasochłonne i skomplikowane, szczególnie w przypadku wysoce technicznych rozwiązań ochronnych. Atesty są jednak ważne, gdyż dają firmom pewność, że nabywane produkty i usługi spełnią ich potrzeby, zarówno biznesowe, jaki i z zakresu bezpieczeństwa. Jesteśmy jedną z niewielu firm z branży oferujących certyfikowane rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo we wszystkich aspektach. Trzydzieści lat doświadczenia na rynku pozwala nam tworzyć bezpieczne produkty klasy produkcyjnej dla systemów o krytycznym znaczeniu w branży energetycznej czy transportowej – wskazuje Andrea Barisani, szef działu bezpieczeństwa sprzętowego w F-Secure.

Przemysłowe systemy sterowania działają nawet przez kilkadziesiąt lat i pełnią krytyczną rolę w funkcjonowaniu organizacji sektora energetycznego czy transportowego. Rosnąca liczba połączeń tych systemów z otaczającymi je środowiskami IT sprawia, że ich zabezpieczenie staje się coraz bardziej istotne.

Więcej informacji na temat usług F-Secure w zakresie bezpieczeństwa sprzętowego można znaleźć tutaj.

Źródła:
[1] ang. International Electrotechnical Commission.
[2] ang. Industrial Control Systems.
[3] https://www.iec.ch
[4] Technologia, która umożliwia jednokierunkowy, bezpieczny transfer danych między sieciami – wysyła dane i zapobiega ich napływowi. Diody separują sieci, uniemożliwiając przestępcom przedostanie się do krytycznych systemów, uzyskanie dostępu za pomocą złośliwego oprogramowania czy kradzież wrażliwych informacji.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć