inFakt

Rozliczenie roczne 2013/2014: o których załącznikach do PIT-ów powinniśmy pamiętać?

Powiększ

Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

PIT/O – jeden z najpopularniejszych załączników

Każda osoba, która zabiera się do wypełnienia rozliczenia rocznego za 2013 r., powinna sprawdzić czy musi dołączyć do niego określony załącznik. W myśl przepisów załącznik jest bowiem nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i obydwa dokumenty należy złożyć razem. Z jakimi załącznikami najczęściej można się spotkać?

Jedynym z najpopularniejszych jest PIT/O, który wypełniamy w sytuacji, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga podatkowa.

W PIT/O wykazuje się m.in.:

  1. ulgę internetową;
  2. ulgę na dzieci;
  3. dokonane darowizny;
  4. ulgę rehabilitacyjną;
  5. wpłaty na IKZE;
  6. ulgę z tytułu pracy za granicą.

PIT/O jest załącznikiem do zeznania PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków wypełniają oni jeden PIT/O. Takiego załącznika nie mają szans wypełnić przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, jako że nie korzystają oni z żadnych ulg.

W tym załączniku nie wykazuje się odliczeń z tytułu składek ZUS, zdrowotnych, a także kosztów uzyskania – wykazywane są bowiem bezpośrednio na poszczególnych deklaracjach. Korzystając z PIT/O konieczne jest odpowiednie udokumentowanie poszczególnych ulg. Dokumentów z tym związanych nie trzeba jednak dołączać do zeznania, ale jedynie przechowywać na wypadek kontroli.

Najważniejszy załącznik do zeznania podatkowego? PIT/B

Dla osób prowadzących własne firmy ważniejszy jednak od załącznika PIT/O jest PIT/B, czyli informacja o wysokości dochodu (straty) działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Załącznik należy wypełnić w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów.

W PIT/B wpisuje się m.in. dane dotyczące:

  1. prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej;
  2. spółki cywilnej lub osobowej, w której jest się wspólnikiem;
  3. wartości przychodów i kosztów z tytułu działalności.

W przypadku małżonków PIT/B należy złożyć odrębnie nawet w przypadku, gdy składają łączne zeznanie podatkowe.

Rozliczasz ulgi budowlane z lat ubiegłych? Musisz złożyć PIT/D

W kontekście rozliczenia podatkowego nie wolno zapomnieć o PIT/D. To informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych składana przez osoby rozliczające nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane. Do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K (w przypadku odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa). Tak jak PIT/D, tak i PIT-2K jest załącznikiem do formularzy: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Dołącza się go do zeznania tylko w pierwszym roku odliczania ulgi odsetkowej. W latach kolejnych składa się PIT/D.

W odróżnieniu od załącznika PIT/B, małżonkowie niezależnie od tego, czy składają rozliczenie roczne wspólnie czy oddzielnie, muszą dołączyć do zeznania tylko jeden PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżeństw w stosunku do których sąd orzekł separację.

Należy również pamiętać, że załącznik PIT/D nie jest przeznaczony dla osób korzystających ze zwrotu VAT w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe.

Jeśli niepełnoletnie dziecko osiąga dochody, konieczny może się okazać PIT/M

Wśród obowiązków podatników widnieje nie tylko rozliczenie własnych dochodów, ale również tych, które dotyczą ich niepełnoletnich dzieci. W tym celu należy złożyć załącznik PIT/M, w którym wskazuje się wartość zarobków dziecka. W takiej sytuacji nie składa ono deklaracji za siebie samego. Taki druk składa się wyłącznie z deklaracją PIT-36. Osoby normalnie rozliczające się na PIT-37 muszą zmienić deklaracje podatkową i wypełnić PIT-36 oraz wyliczyć przychody małoletniego.

A co z podatnikami rozliczającymi się na zasadach liniowych, którzy nie składają w ogóle PIT-36? Powinni oni w związku z przychodami małoletniego dziecka wypełnić, oprócz swojego PIT-u, dodatkowo PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, na którym wykazują dochody dziecka.

W PIT/M należy wykazać dochody dzieci pochodzące m.in. z:

  1. rent krajowych i zagranicznych;
  2. najmu lub dzierżawy;
  3. praw majątkowych.

Do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów dzieci np. z pracy czy niektórych rodzajów stypendiów. W tej sytuacji dziecko ma obowiązek wypełnić swój własny PIT, a rodzice takie zeznanie podpisać w jego imieniu i złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Warto wiedzieć, że dochody małoletnich dzieci nie wpływają na prawo do ulgi prorodzinnej ani na możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Kiedy obowiązkowy jest PIT/ZG?

Innym załącznikiem, którego złożenie może okazać się konieczne, jest PIT/ZG (dołączany do formularza PIT-36). Jest on przeznaczony tylko dla osób, które osiągały dochody poza granicami kraju. Należy w nim wykazać wysokość:

  1. dochodu z zagranicy;
  2. pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Wszystkie kwoty wpisane do PIT/ZG muszą zostać przeliczone na złotówki. Druk ten składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jest on składany odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. W przypadku małżeństw druk składa się odrębnie – nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym.

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce, nie musi składać PIT/ZG. Załącznika nie wypełnia także osoba, która przebywając za granicą uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce (np. w przypadku delegacji).

Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Kontakt prasowy:

Piotr Sarota

public relations consultant

SAROTA PR

agencja public relations
Tel.: +48 12 684 12 68

Kom.+48 606 895 326

Email: piotr(at)sarota.pl

www.sarota.pl

Jacek Dąbrowski

public relations specialist

SAROTA PR

agencja public relations
Tel.: +48 12 290 04 98

Kom.+48 662 858 219

Email: jacek.dabrowski(at)sarota.pl

www.sarota.pl

O inFakt ( www.inFakt.pl )

inFakt.pl to nowoczesne ogólnopolskie biuro rachunkowe dla prowadzących działalność na własny rachunek. Firma prowadzi profesjonalną i nowoczesną obsługę księgową jednoosobowych działalności gospodarczych za pośrednictwem prostych i intuicyjnych aplikacji online. Oprócz programu do fakturowania inFakt.pl świadczy usługi pełnej księgowości za pośrednictwem Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego oraz pomaga od podstaw założyć działalność gospodarczą. Obecnie z usług inFakt.pl korzysta ponad 300.000 firm.

Firma została założona w 2008 roku przez Wiktora Sarotę i Sebastiana Bobrowskiego, absolwentów krakowskiej AGH. inFakt.pl został wyróżniony m.in. przez Aulę Polska nagrodą Auler 2011, przyznawaną osobom i firmom będącym wzorem dla polskiego biznesu technologicznego.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć