Sonos

Prosta i skuteczna motywacja do ćwiczeń? Według 81% osób pomaga muzyka

  • Prosta i skuteczna motywacja do ćwiczeń? Według 81% osób pomaga muzyka

Powiększ

Muzyka ma pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia, a jednym z nich jest aktywność fizyczna, w tym bieganie. Jak się okazuje, osiem na dziesięć osób twierdzi, że dzięki muzyce osiąga w lepsze wyniki sportowe. Z kolei trzy czwarte respondentów stwierdza, że muzyka ma większy wpływ na ich sprawność fizyczną niż jakiekolwiek suplementy dietetyczne. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez firmę Sonos, producenta systemów audio smart home.

 

Muzyka skutecznie motywuje do ćwiczeń

Są różne sposoby motywowania się do biegania. Jednym wystarczy wyrobienie sobie nawyku regularnych treningów o odpowiedniej, stałej porze. Innych zachęci rywalizacja, czy to z kimś bliskim, czy w zorganizowanych zawodach. Jeszcze inną metodą jest podpisanie „cyrografu” z trenerem, który przygotuje plan treningowy i będzie pilnował jego przestrzegania.

Co jednak, gdy powyższe metody zawodzą? Odpowiedzią może być… muzyka. 68% osób stwierdza, że to muzyka motywuje ich do rozpoczęcia ćwiczeń. Energetyczny utwór z pewnością pomoże w sprawnym i odpowiednio intensywnym zabraniu się do biegu.

Muzyka pomaga nie tylko w rozpoczęciu ćwiczeń, ale także podtrzymuje nas w chwilach zwątpienia. Według 77% badanych muzyka sprawia, że nie przerywają biegu, gdy pojawiają się pierwsze oznaki kryzysu. Ulubiona piosenka może zatem sprawić, że łatwiej nam będzie dokończyć trening zgodnie z planem.

Lepsze wyniki dzięki muzyce

Co jednak zrobić, gdy mimo wykonywania założonego planu od A do Z efekty nie do końca nas zadowalają? Wielu bardziej ambitnych amatorów, nie wspominając już o profesjonalistach, stosuje odpowiednią dietę oraz suplementy, by biegi dawały możliwie największe rezultaty. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na diety przygotowane przez profesjonalistów, bądź też nie chce stosować suplementów. Łatwo dostępnym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki, które według 75% regularnie ćwiczących respondentów ma większy wpływ na ich sprawność fizyczną niż jakiekolwiek suplementy, a 81% inspiruje do osiągania lepszych wyników sportowych.

Podsumowując, wśród wielu sposobów na motywowanie się podczas aktywności fizycznej, muzyka jest metodą dostępną dla każdego i bardzo skuteczną. Warto pomyśleć o stworzeniu własnej playlisty z utworami, które najlepiej nas wspomogą w trakcie ćwiczeń lub skorzystać z gotowych rekomendacji w serwisach streamingowych.

W badaniu Brilliant Sound firmy Sonos wzięło udział 12 000 osób z 12 krajów świata. Celem badania było zrozumienie, jaki wpływ muzyka wywiera na nasze samopoczucie, aktywność fizyczną i inne ważne aspekty ludzkiego życia.

O badaniu Brilliant Sound

Badanie przeprowadzono online w dniach 15 marca – 5 kwietnia 2019, Wzięło w nim udział 12 000 osób w wieku od 21 do 50 lat z 12 krajów (Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Danii, Belgii, Holandii, Chin oraz Australii). Dane zgromadzone w poszczególnych krajach wyrównano pod względem płci (około 50% mężczyzn i 50% kobiet) oraz wieku (po około 33% w przedziałach 21–30, 31–40 i 41–50 lat). Dane są bardziej reprezentatywne dla całej populacji w krajach o większym rozpowszechnieniu dostępu do internetu.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć