Oferteo

Praca projektanta wnętrz – zdalnie i nad całym mieszkaniem

  • Praca projektanta wnętrz zdalnie i nad cały mieszkaniem

Powiększ

Polacy coraz chętniej korzystają z usług architektów wnętrz. Najczęściej zlecają przygotowanie projektu całego lokalu o średniej wielkości. Nie widzą też kłopotu w tym, że praca wykonana zostanie zdalnie – wynika z raportu Oferteo.pl.

 

Szukamy projektu całego wnętrza

Zawód projektanta wnętrz cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością. Coraz więcej osób ceni sobie nie tylko wygodę, ale także piękno i ciekawe rozwiązania w domu. Początek nowego roku jest dla wielu z nas idealnym momentem na odświeżenie i wprowadzenie zmian do swojego wnętrza. Właśnie w tym celu często decydujemy się skorzystać z usług profesjonalisty. Jak pokazują wyniki badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, najczęściej projektantowi zlecamy przygotowanie kompleksowego projektu całego obiektu. Takie zapytania stanowiły ponad jedną czwartą wszystkich złożonych w serwisie. Jeśli zleceniodawcy zainteresowani są aranżacją jednego pomieszczenia, to najczęściej jest to salon (22% badanych) lub kuchnia (19%). 14% respondentów korzystało z usług specjalisty do przygotowania projektu łazienki.

Obiekty mieszkalne średniej wielkości

Osoby, które szukały architekta poprzez Oferteo.pl, najczęściej były zainteresowane kupnem projektu wnętrza średnich rozmiarów. W 23% przypadków było to między 41 a 60 m2, co stanowi metraż średniego mieszkania w Polsce. Dane wskazują więc na to, że wiele osób decyduje się na zatrudnienie architekta do wykończenia nowego mieszkania. Co piąty badany planował zaprojektowanie powierzchni od 21 do 40 m2. Najrzadziej projektanci otrzymywali zlecenia dotyczące dużych obiektów, powyżej 121 m2. Tego typu zapytania stanowiły 11% wszystkich złożonych na portalu.

Jeśli chodzi o typ obiektu, którego dotyczyło zlecenie, to mieszkania miały nieznaczną przewagę nad domami (49% do 48%). Pozostałe 3% przypadków to projekty lokali usługowych takich jak restauracja, salon fryzjerski lub biuro.

Stawiamy na pracę zdalną

Architekci najczęściej przygotowują projekt zdalnie. Taki tryb pracy preferowało 58% badanych. Pozostałe 42% wolało, żeby architekt osobiście obejrzał dom i skonsultował z nimi projekt.

Wiele osób jest w stanie zapłacić specjaliście, który rozpozna nasze potrzeby i zaprojektuje wnętrze tak, aby żyło nam się w nim wygodnie. Taka usługa pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu i jeśli wybierzemy odpowiednią osobę, daje gwarancję profesjonalnie zaplanowanej przestrzenizauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na projektantów wnętrz, ich harmonogramy robią się coraz bardziej napięte. Jeśli zależy nam na współpracy ze sprawdzonym i polecanym artystą, warto zacząć poszukiwania z odpowiednim wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę ewentualny czas oczekiwania.

Na czym polega praca projektanta wnętrz?

Praca architekta wnętrz jest zajęciem wymagającym i nie ogranicza się wyłącznie do wyboru mebli i ustawienia ich w pomieszczeniu. Dobry specjalista powinien poznać i zrozumieć potrzeby osób, dla których projektuje wnętrze. Kompleksowy plan obejmuje wybór i umiejscowienie mebli, dobór kolorów i faktur ścian, materiałów dekoracyjnych oraz oświetlenia. Całość powinna pasować do gustu i osobowości klienta oraz nie przekraczać jego możliwości finansowych. W zawodzie projektanta liczy się przede wszystkim poczucie estetyki, wyobraźnia, empatia, znajomość dziedzin sztuki, a także zrozumienie zagadnień technicznych. Cenne jest również wykształcenie z zakresu architektury lub projektowania wnętrz (choć nie jest to wymóg konieczny). Ponadto warto dysponować wiedzą na temat materiałów wykończeniowych (farby, tapety, panele), ich cen i dostępności.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć