Oferteo

Polacy gotowi zapłacić więcej za krajowy węgiel

Powiększ

4 na 5 kupujących opał wspiera polskie kopalnie – pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród osób ogrzewających mieszkania i domy przez serwis Oferteo, łączący poszukujący produktów i usług wraz z ich dostawcami i wykonawcami. Kupujący są gotowi dopłacić nawet 10% ceny, aby mieć pewność, że węgiel pochodzi z Polski. Najpopularniejszymi rodzajami opału są ekogroszek, węgiel kamienny, miał i koks.

Liczy się dla nas polski węgiel

Ponad ¾ kupujących węgiel deklaruje, że zwracają uwagę na to, czy pochodzi on z polskiej kopalni – wynika z opracowanej przez Oferteo.pl ankiety.


Zapytani o koszt zakupu węgla respondenci deklarują, że są skłonni dopłacić więcej za opał pochodzący z polskich przedsiębiorstw wydobywczych. Najczęściej są oni w stanie zapłacić o 10% więcej za polski węgiel niż za podobny pochodzenia zagranicznego. Co trzeci kupujący jest gotowy dopłacić nawet 20% – co przy średnich cenach węgla kamiennego w Polsce w roku 2013 równało się około 160 zł.

KWK Wesoła – Mysłowice, KWK Kazimierz-Juliusz Sosnowiec oraz KWK Piast to trzy najpopularniejsze polskie kopalnie wśród ankietowanych.

Jak pokazuje analiza Oferteo.pl, ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1–2 tysięcy złotych rocznie. Utrzymanie 100-metrowego domu lub mieszkania to koszt 2–3 tysięcy złotych, czyli tyle, ile wynosi średnia pensja krajowa netto.

Ogrzewamy głównie ekogroszkiem


Najpopularniejszym rodzajem opału jest ekogroszek, który do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystuje 39,1% Polaków – pokazuje analiza ponad 6 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na kolejnych miejscach plasuje się węgiel kamienny, miał i koks (17,5%), pellet (17,1%) oraz drewno (16%).

W przypadku opału na wagę, kupujący zamawiają zazwyczaj 2–3 tony (25,9%), nieco mniej zamawia 3–4 tony (18%) lub 5–10 ton (15% zapytań). Ponad połowa zamawiających drewno potrzebuje mniej niż 10 m3 (54,7%).

Najpopularniejszy dostawca z dobrą ceną


„Na pytanie o kluczowe czynniki pomagające wybrać dostawcę opału ankietowani Oferteo.pl odpowiadali przede wszystkim, że ważna jest cena” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. Schodzi ona jednak na dalszy plan, gdy w grę wchodzi jakość i pochodzenie opału. „Jak pokazała ankieta Oferteo, Polacy są skłonni dopłacić, by otrzymać towar lepszej klasy i zamiast importowanego wolą nabywać bardziej wydajne rodzime paliwa kopalne” – zauważa Karol Grygiel.

Niebagatelne znaczenie dla kupujących ma również wygoda dostawy – zapewnienie jej przez sprzedawcę (21%) lub bliskość składu od domu czy mieszkania (10%). „Czy to szukając z wcześniejszym wyprzedzeniem, czy to dopiero na wieść o zbliżających się mrozach, warto porównać oferty różnych dostawców i wybrać tego, który spełnia najważniejsze oczekiwania. Skutecznym i szybkim sposobem jest złożenie zapytania ofertowego” – dodaje Grygiel.

 

Przedstawione dane pochodzą z analizy 442 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał oraz 6 038 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące dostawcy opału.


Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć