SMSAPI

Oferty handlowe na telefon? Polacy wybierają SMS

Powiększ

Polacy lubią wysyłać i otrzymywać SMS-y. Świadczą o tym dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2014 roku nadaliśmy prawie 52 miliardy SMS-ów. Czy zatem Polacy są otwarci na otrzymywanie tą drogą informacji handlowych? Wyniki badania Ipsos na zlecenie SMSAPI pokazują, że SMS jest wskazywany jako najbardziej odpowiednia forma otrzymywania wiadomości handlowych na telefon.

SMS ZNACZY WIĘCEJ

SMS od dawna nie jest już tylko narzędziem służącym do prywatnej komunikacji, ale też ma bardzo ważne zastosowanie biznesowe i reklamowe. Obecnie przychodzą do nas SMS-y z awizo, z informacjami o statusie zamówienia, dowiadujemy się tą drogą o przybyciu taksówki czy o wystawieniu nowej faktury przez operatora GSM. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie SMS-ów do przesyłania wiadomości handlowych, ofert i kuponów rabatowych.

POLACY WYBIERAJĄ SMS

Jaka forma otrzymywania ofert handlowych wydaje się Panu(i) najbardziej odpowiednia

Polacy w wieku powyżej 15 lat uznają SMS za najbardziej odpowiednią formę otrzymywania ofert handlowych na telefon – Wskazało tak 25% uczestników badania. Na e-maila padło 14% wskazań, a na aplikacje mobilne na smartfonie – 7%. Podobna tendencja wystąpiła w każdej badanej grupie wiekowej.

Ilu Polaków otrzymuje oferty handlowe na telefon

SMS NAJATRAKCYJNIEJSZY DLA OSÓB PRZED TRZYDZIESTKĄ

Oferty handlowe otrzymywane SMS-em oceniane jako zachęcające, ze względu na wiek odbiorcy

Jak pokazują wyniki badania, jedna trzecia Polaków w wieku powyżej 15 lat otrzymuje na swoje telefony komórkowe oferty handlowe. Natomiast 44,3% Polaków dopuszcza skorzystanie z oferty otrzymanej SMS-em.

Oferty handlowe otrzymywane SMS-em są najbardziej zachęcające dla osób przed 30. rokiem życia, szczególnie wśród odbiorców w przedziale wiekowym od 20 do 24 lat, w nieco mniejszym stopniu dla osób w przedziale wiekowym 25–29.  – Są to ludzie, którzy codziennie spędzają dużo czasu ze swoimi smartfonami. SMS, MMS, korzystanie z Internetu mobilnego to dla nich codzienność – komentuje Andrzej Ogonowski, PR & Marketing Director w SMSAPI.pl. – Pamiętajmy również, że młodsze pokolenie zazwyczaj jest ciekawsze nowinek i bardziej na nie otwarte niż ludzie starsi – dodaje ekspert.

Warto zwrócić uwagę, że nawet pomimo coraz większej popularności wśród młodych ludzi Snapchata czy Vine’a, to właśnie SMS jest przez nich wskazywany jako zachęcający kanał komunikacji reklamowej. Firmy coraz mądrzej wykorzystują SMS-y, np. działając zgodnie z zasadami permission marketingu.

Rzeczywiście, odsetek osób oceniających oferty SMS jako zachęcające maleje już w grupie wiekowej 30+. Co ciekawe, w grupie najstarszych respondentów, w wieku powyżej 59 lat, odsetek osób, które oceniały oferty SMS jako zachęcające, był wyższy niż w przedziale wiekowym 50-59.

KTO NAJBARDZIEJ LUBI SMS-Y?

Polacy ogółem i wykształcenie

Na SMS jako najbardziej odpowiednią formę otrzymywania ofert na telefon najczęściej wskazywały osoby z wykształceniem wyższym – uważało tak 31% z nich. Wyraźny jest trend pokazujący, że im niższe wykształcenie respondentów, tym mniejsza akceptacja SMS-a jako odpowiedniej formy przesyłania ofert. Podobne tendencje wystąpiły wśród osób, które wskazywały na e-maile i aplikacje mobilne.

Polacy ogółem i miejsce zamieszkania

Bardzo ciekawie wypada porównanie preferencji mieszkańców miejscowości o różnej liczbie mieszkańców. Najchętniej oferty wysłane SMS-em otrzymywaliby bowiem mieszkańcy mniejszych miast, liczących do 50 tys. ludności oraz największych ośrodków, zamieszkałych przynajmniej przez 200 tys. osób.

Ludzie żyjący w największych miastach często są zabiegani, kursują pomiędzy domem, szkołą a pracą i nie mają czasu samodzielnie poszukiwać ofert. SMS przychodzący prosto na ich smartfona jest wówczas bardzo mile widziany – uważa Andrzej Ogonowski. – Z kolei w mniejszych miastach może brakować wielkich centrów handlowych i wielkich marek, które komunikują się globalnie. Stąd klienci chętniej otrzymują SMS, aby niczego nie przegapić.

Co ciekawe, najwięcej wskazań na e-maila jako najlepszy sposób otrzymywania ofert padło również w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców, a na aplikacje mobilne najczęściej wskazywali mieszkańcy miast liczących od 50 do 200 tys. osób.

JAK WYKORZYSTAĆ SYMPATIĘ DO SMS-ów?

Gotowość Polaków na otrzymywanie SMS-em wiadomości handlowych jest bardzo dobrą informacją dla marketerów odpowiedzialnych za komunikację mobilną w firmach. Wskaźnik otwieralności dla wiadomości SMS wynosi ponad 90%, a według danych GUS w Polsce na koniec 2014 roku było ponad 57 milionów abonentów telefonii komórkowej. Prowadząc masową komunikację z klientem, należy być jednak ostrożnym i działać w taki sposób, aby klient nie poczuł się spamowany. – Bardzo ważne jest wysyłanie spersonalizowanych komunikatów – przypomina Andrzej Ogonowski. – Klient musi czuć, że traktujemy go jako ważnego partnera.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć