Swimmo

Niemal 160 000 dolarów na koncie twórców polskiego smartwatcha Swimmo

Powiększ

Sukces kampanii na Kickstarterze umożliwi wdrożenie wielu usprawnień, w tym rozbudowanych statystyk, trybu treningu na wodach otwartych oraz kompatybilności z najpopularniejszym trackerem fitness Endomondo.

Kraków, 18 maja 2015: Swimmo – inteligentny zegarek do pływania z Polski zebrał blisko 160 000 USD w serwisie Kickstarter.com. Pierwotnie zakładany cel w postaci39 000 USD został przekroczony czterokrotnie. Pierwsze egzemplarze Swimmo trafią do wspierających projekt jużw październiku 2015 roku. Kampanię można śledzić i wspierać jeszcze przez dwa dni na stronie projektu.

Zebranie o wiele większej kwoty niż zakładana umożliwi twórcom dodanie do zegarka wielu usprawnień. Oprócz dwóch nowych kolorów Swimmo zaoferuje kompatybilność z popularnymi serwisami fitness, w tym z Endomondo, oraz zaawansowane statystyki. Dzięki nim Swimmo będzie mierzyć szczegółowe parametry dotyczące treningu, w tym informacje o kroku pływackim (stroke) oraz tzw. SWOLF, czyli liczbie ruchów pływackich jakie trzeba wykonać, by przepłynąć jeden basen. Wśród nowości znajdzie się też tryb treningu na wodach otwartych (jeziora, rzeki, morza).

Projektując Swimmo, od początku postawiliśmy na połączenie prostoty z funkcjonalnością. Celem była maksymalna użyteczność, dlatego każdą nowy etap prac sprawdzaliśmy z przyszłymi użytkownikami. Jak widać po wyniku kampanii, praca ta została doceniona przez wspierających. Niezwykle cieszę się, że udało nam się zebrać 4 razy większą kwotę od zakładanej – mówi Mateusz Heleniak, CEO Swimmo Trainer Inc.

W Swimmo zastosowano innowacyjny sensor umożliwiający odczytanie pulsu pod wodą bezpośrednio z nadgarstka. Na podstawie danych o aktywności użytkownika zegarek może przekazywać mu informacje typu „zwolnij”, „utrzymaj tempo” bądź „przyspiesz” (technologie IntensityCoach™ i PaceKeeper™). W czasie treningu urządzenie komunikuje się z użytkownikiem za pośrednictwemwibracji o zmiennej częstotliwości.

Oprócz pulsu Swimmo mierzy przepłynięty dystans, tempo, liczbę spalonych kalorii oraz czas spędzony w wodzie. Synchronizuje wyniki z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne, by móc je potem porównywać i poprawiać. Smartwatch pozwala również dzielić się rezultatami w mediach społecznościowych oraz popularnych serwisach sportowych, m.in. RunKeeper.com. Dodatkowo – poza basenem – może służyć jako designerski, sportowy zegarek, pokazując aktualną datę i godzinę.

Jedną z największych innowacji zaprezentowanych przez Swimmo podczas kampanii jest technologiaRotate&Tap™, umożliwiająca sterowanie zegarkiem za pomocą dwóch gestów ręki: przekręcenia nadgarstka oraz dotknięcia wyświetlacza[1]. Zegarek wyposażono w energooszczędny moduł Bluetooth 4.0 do komunikacji z aplikacją na smartfony pracujące na systemach Android i iOS. Interfejs urządzenia wyświetlany jest na kolorowym ekranie OLED przystosowanym do działania pod wodą.

Swimmo powstał z wysokogatunkowych materiałów. Opaska z nowoczesnego tworzywa polimerowegojest miła w dotyku, antyalergiczna i nie powoduje odparzeń. Koperta zegarka również została zaprojektowana z myślą o wyeliminowaniu możliwości zadrapania.

Według raportu firmy Raconteur rynek technologii ubieralnych (ang. wearables), na którym działa Swimmo, w 2019 roku ma osiągnąć wartość 50 miliardów dolarów, co oznacza pięciokrotnie szybszy wzrost od rynku smartfonów i tabletów[2].

[1] Film pokazujący działanie Rotate&Tap™ można obejrzeć tutaj

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć