Oferteo

Najczęściej 200 – 399 tys. złotych na 30 lat. Raport o kredytach hipotecznych w Polsce

Powiększ

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedyna szansa na zakup wymarzonego mieszkania czy domu. Jak pokazują wyniki badania serwisu Oferteo.pl, najczęściej szukamy kredytu o wartości od 200 do 399 tys. złotych w celu sfinansowania zakupu nieruchomości, a preferowany okres spłaty kredytu to 30 lat.

Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w II kwartale 2016 roku to 11,6 mld złotych. Łączne zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce związane z kredytami hipotecznymi wyniosło na koniec 2015 roku ok. 374,5 mld złotych. Osoby starające się o uzyskanie kredytu hipotecznego od 2016 roku muszą wnieść przynajmniej 15% wkładu własnego wartości kredytowanej nieruchomości.

Na jakie kwoty zadłużają się Polacy?

kwota-kredytu-hipotecznego

Analiza zapytań o kredyty hipoteczne złożonych przez użytkowników Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, pokazuje, że najczęściej poszukujemy kredytu w kwocie od 200 do 249 tys. złotych. Na taki przedział wskazało 20 proc. użytkowników serwisu. Niewiele mniej, 19 proc., poszukiwało kredytu o wysokości 300–399 tys. złotych. Stosunkowo niewiele zapytań dotyczyło kredytów poniżej 100 tys. złotych – 7 proc. Z kolei o kredyty przekraczające pół miliona złotych zapytało 8% użytkowników Oferteo.pl.

Na jak długo bierzemy kredyt?

czas-splaty-kredytu

Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej byli zainteresowani spłatą kredytu w ciągu 30 lat. Wskazało tak 57 proc. z nich. Na czas spłaty wynoszący 20 lat decydowało się 28 proc. badanych. Tylko 15 proc. było zainteresowanych spłatą kredytu w czasie 10 lat.

Na co przeznaczamy kredyt?

przeznaczenie-kredytu

Najczęściej wskazywanym celem zaciągnięcia kredytu hipotecznego była budowa domu. Wskazało tak 42 proc. badanych. Zakup domu lub mieszkania był przyczyną zainteresowania kredytem dla 36 proc. użytkowników serwisu. Co ciekawe, 3 proc. wskazało, że kredyt miałby zostać wykorzystany do spłaty kredytu hipotecznego w innym banku. Pozostali badani wskazali inny cel lub nie zadeklarowali, na co kredyt miałby zostać przeznaczony.

Skąd pochodzą zapytania o kredyt?

skad-pochodzily-zapytania-o-kredyt

Najwięcej zapytań o kredyt hipoteczny w serwisie Oferteo.pl złożyli mieszkańcy województwa śląskiego – 14 proc., nieco mniej zapytań pochodziło z woj. mazowieckiego – 13 proc. Tuż za nimi uplasowały się województwa: dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie, skąd padło po 10 proc. zapytań o kredyt.

Co ciekawe, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku najwięcej nowych mieszkań oddano do użytkowania w woj. mazowieckim, natomiast dolnośląskie i małopolskie znajdowały się w ścisłej czołówce zestawienia.

Z kolei najmniejsze zainteresowanie kredytem hipotecznym wykazywali mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy złożyli 2 proc. zapytań w serwisie.

Kiedy chcemy skorzystać z kredytu?

kiedy-chcesz-skorzystac-z-kredytu

Użytkownicy Oferteo.pl byli w przeważającej części zainteresowani uzyskaniem kredytu w ciągu miesiąca – wskazała tak niemal połowa z nich. Natomiast 38% użytkowników jako preferowany termin wskazało 2–3 miesiące. – Załatwianie wszystkich formalności kredytowych może potrwać nawet kilka tygodni. Warto więc planować jego zaciągnięcie z odpowiednim wyprzedzeniem, dokładnie sprawdzając oferty z przynajmniej kilku banków – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Poszukiwania warto prowadzić w Internecie, gdzie po złożeniu zapytania otrzymamy oferty dopasowane do naszych potrzeb, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu i nie będziemy musieli odwiedzać każdej placówki osobiście.

Pamiętajmy, że decyzja o zaciągnięcia kredytu hipotecznego powinna zostać poprzedzona dokładną analizą ofert banków i realną oceną własnych możliwości finansowych. Powinniśmy też mieć na uwadze, że oprocentowanie kredytu jest zmienne i za kilka lat rata, którą musimy oddać do banku, może być wyższa nawet o kilkadziesiąt procent niż w chwili zaciągania pożyczki.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 1,1 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zainteresowane kredytem hipotecznym.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć