Oferteo

Już latem zadbaj o ciepłą zimę. Trwa sezon na tani opał

Powiększ

Trwają wakacje, a wraz z nimi utrzymują się wysokie temperatury na zewnątrz i przyjemny chłód w mieszkaniu. Mimo tego warto już teraz pomyśleć o zakupie opału na zimę. Jego ceny w miesiącach letnich są bowiem najatrakcyjniejsze i to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materiał. Jak pokazuje raport portalu Oferteo.pl, najpopularniejszy w Polsce jest ekogroszek, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczny pellet drzewny. Użytkownicy serwisu najwięcej zleceń dotyczących zakupu opału składają w lipcu i sierpniu, kiedy ceny są najniższe w ciągu roku.

Kiedy poszukujemy opału?

Data zapytania o zakup opału

Użytkownicy Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym poszukujących produktów lub usług z ich dostawcami, zdecydowanie najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na zakup opału w miesiącach letnich. Z analizy danych obejmujących okres od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku wynika, że rekordowa liczba zamówień padła w lipcu i sierpniu 2015 roku – odpowiednio 12 i 11 procent. Niewiele mniej zapytań użytkownicy portalu zgłosili we wrześniu – 10,5 procent. Najmniej zapytań pochodziło ze wczesnych miesięcy wiosennych – z marca i kwietnia. – Dane pokazują, że konsumenci mają świadomość, kiedy najbardziej opłaca się kupować materiały opałowe – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Warto zainteresować się zamówieniem opału właśnie latem, kiedy ceny na rynku są najniższe.

Ekogroszek najpopularniejszy

Rodzaj poszukiwanego opału

Z analizy Oferteo.pl wynika, że najpopularniejszym materiałem opałowym jest ekogroszek. Chęć jego zakupu w omawianym okresie zadeklarowało 41% użytkowników serwisu. Nic dziwnego, że ekogroszek cieszy się popularnością – jest  wygodniejszy od węgla kamiennego, a zarazem niewiele od niego droższy. Jest workowany, dzięki czemu łatwo go składować. Ekogroszek zawiera niewielkie ilości siarki, a po spaleniu pozostawia mniej popiołu. Co więcej, spełnia europejskie normy paliwa ekologicznego.

Drugi co do popularności pellet drzewny ma formę niewielkich podłużnych granulek o grubości 6-8 mm. Jego główną zaletą jest ekologiczność – pozyskanie surowca nie wymaga dodatkowej eksploatacji środowiska, a jego spalanie wiąże się z niewielką emisją dwutlenku węgla. Jest też czystszy w porównaniu do węgla – drzewne granulki nie ubrudzą ścian czy podłóg ani ubrania podczas uzupełniania pieca. Pellet drzewny jest też najbardziej ekologiczny. Po spalaniu zostawia niewiele popiołu, nie brudzi pieca ani pomieszczenia, a lekkie worki ułatwiają uzupełnianie kotła opałem. Pellet jest obecnie bardzo popularny w Skandynawii czy Niemczech

Zainteresowanie drewnem kominkowym zadeklarowało 15% użytkowników Oferteo, natomiast 13% wskazało zapotrzebowanie na węgiel kamienny, miał lub koks. Mniej popularne były m.in. brykiety drzewne, agropellet i węgiel brunatny.

Jakich ilości potrzebujemy?

Ilość zamawianego opału

Użytkownicy Oferteo najczęściej byli zainteresowani zamówieniem od 3 do 5 ton materiału opałowego. Na taką ilość wskazało 47% z nich. Co trzeci chciał zamówić 1-2 tony, po ok. 10% użytkowników było z kolei zainteresowanych zamówieniem większej ilości opału: 6-10 ton lub powyżej 10 ton.

Czy potrzebny będzie transport

Zdecydowana większość, bo aż 95% osób kupujących opał, potrzebowała również transportu zamówienia. Jedynie 5% użytkowników zadeklarowało, że transport zorganizuje we własnym zakresie.

Co się najbardziej opłaca?

Tabela

Najtańszy jest węgiel kamienny, a najdroższy pellet drzewny, który jest najbardziej ekologicznym z porównywanych materiałów. Decydując się na określony sposób ogrzewania, należy pamiętać także o kosztach związanych z instalacją. W Polsce często wybierane są piece węglowe lub wszystkopalne. Wymagają częstego dokładania opału i systematycznej kontroli. Na rynku są dostępne także urządzenia wyposażone w sterowniki, utrzymujące stałą temperaturę w palenisku.

Najpopularniejsze, choć droższe od kotłów wszystkopalnych, są piece na węgiel kamienny czy ekogroszek, a czystsze i wygodniejsze są kotły na pellet – nie wymagają tak częstego kontrolowania czy dosypywania opału. Za komfort trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Sama usługa montażu to koszt ok. 1500–2500 zł. Piec to z kolei wydatek rzędu 5000–10000 zł. Na roczny przegląd wydamy dodatkowo 300–500 zł.

Okazuje się, że ekologia może być korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla naszych finansów. – Planując roczne wydatki, pamiętajmy, że ceny opału różnią się w zależności od pory roku – przypomina Karol Grygiel.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 11 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2015 roku do 29 czerwca 2016 roku przez osoby poszukujące opału.

 

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć