Oferteo

Jak pandemia wpłynęła na preferencje alkoholowe Polaków? Raport Oferteo.pl

  • Jak pandemia wpłynęła na preferencje alkoholowe Polaków - Raport Oferteo.pl

Powiększ

Pandemia i spowolnienie niektórych sektorów gospodarki w 2020 roku nie wpłynęły na preferencje alkoholowe Polaków. W dalszym ciągu największą popularnością cieszy się u nas wódka, po którą przez ostatnie pół roku sięgało 51% osób – wynika z raportu Oferteo.pl. Marzec i kwiecień tego roku były miesiącami znacznego spadku popytu na wszelkie trunki. 

 

Alkohol w czasie pandemii 

Wyjątkowa sytuacja na świecie, z jaką przyszło nam się zmierzyć w tym roku, miała ogromny wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia i sektory biznesu. Niektóre branże mocno przez nią zwolniły, inne rozwinęły się jak nigdy dotąd. W połowie marca 2020 szkoły i centra handlowe w Polsce zostały zamknięte, a imprezy i wesela odwołane. Serwis Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług i towarów z ich dostawcami, sprawdził, jak lockdown wpłynął na zapotrzebowanie Polaków na alkohol i co zmieniło się w tej kwestii w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Lockdown zmniejszył popyt na alkohol 

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl pozwalają prześledzić, jak wyglądało zapotrzebowanie Polaków na alkohol w pierwszym półroczu 2019 i 2020 roku. Widać, że rok temu liczba zapytań rozkładała się nieco bardziej równomiernie. Najczęściej alkohol zamawiano w marcu i maju (odpowiednio 18% i 20% wszystkich zapytań). Wyraźnie widać, że odwołanie wesel, imprez i wszelkich eventów w marcu tego roku odbiło się na branży alkoholowej. Najwięcej trunków kupowano w styczniu i czerwcu, czyli miesiącach, w których gospodarka funkcjonowała normalnie. W marcu i kwietniu natomiast można było zaobserwować znaczny spadek zainteresowania tego typu towarem. 

W tym miejscu warto wspomnieć o badaniu dotyczącym wpływu epidemii na spożycie alkoholu przez kierowców, które w kwietniu przeprowadziła firma Alcosense. Wynika z niego, że epidemia wpłynęła na przyzwyczajenia alkoholowe niemal 40% badanych. Aż 21,7% respondentów przyznało, że podczas lockdown’u ograniczyło spożycie alkoholu, a 18% zadeklarowało, że piło w tych miesiącach więcej niż zwykle. 

Pandemia nie zmniejszyła popularności wódki 

W dalszym ciągu najchętniej Polacy zamawiają wódkę. Pandemia nie osłabiła jej pozycji lidera wśród napojów procentowych i 1 połowie 2020 roku aż 51% zamówień na alkohol dotyczyło właśnie wódki. Zamawiano jej średnio 13 butelek. Mniej niż w ubiegłym roku kupowano natomiast whisky oraz wina – w przypadku tego drugiego zainteresowanie spadło z 21 do 18%Rosnącą popularnością cieszyło się natomiast piwo, które kupowano w tym roku o 2 punkty procentowe częściej niż w 2019.  

 Wódka od lat pozostaje napojem alkoholowym, który najlepiej sprzedaje się w Polsce przy okazji różnego typu imprez okolicznościowychSpadek popularności wina w ciągu ostatnich miesięcy może natomiast wynikać z zamknięcia wszelkich lokali, restauracji, odwołania wernisaży i koncertów, na których zwykle cieszy się ono dużą popularnością – tłumaczy Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.  

Klientom zależy na czasie 

Ciekawie wyglądają dane dotyczące terminu, w którym zleceniodawcy chcieli otrzymać swoje zamówienie. W 2020 roku aż połowa z nich zaznaczyła, że alkohol jest im potrzebny na już. Rok wcześniej takie preferencje wykazała tylko jedna trzecia badanych. Spadła tym samym liczba osób gotowych poczekać na dostarczenie towaru miesiąc (z 40 do 32%) lub trzy miesiące (z 24 do 18%). 

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć