Oferteo

Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? Najnowszy raport Oferteo.pl

Powiększ

Nadchodzi lato, a wraz z nim sezon na remonty. W wielu spośród prawie 14 milionów polskich mieszkań trwają różnego rodzaju prace renowacyjne. Jak pokazują wyniki badań Oferteo.pl, Polacy z reguły chcą przeprowadzić prace na powierzchni większej niż 41 m2, w wielu pomieszczeniach (w większości przypadków w co najmniej czterech) i zakończyć je najszybciej, jak to będzie możliwe (niemal 50%). Koszt remontu przeciętnego mieszkania może wynieść, w zależności od użytych materiałów i wysokości robocizny, od 28 do 48 tysięcy złotych.

CZĘŚCIEJ REMONTUJEMY NIŻ WYKAŃCZAMY

Rodzaj zlecanych prac

 

Według danych GUS deweloperzy oddali w 2015 roku do użytku ponad 147 tysięcy mieszkań. Natomiast wśród zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym osoby poszukujące produktów i usług z ich dostawcami, 75% dotyczyło remontu mieszkania używanego. Z kolei 25% użytkowników deklarowało zamiar wykończenia nowego mieszkania. Częściej remontujemy niż wykańczamy, co wynika z faktu, że nowe mieszkanie wykańcza się tylko raz, a później remontuje często co kilka lat.

JAK REMONTOWAĆ, TO NA CAŁEGO

Łączna powierzchnia remontowanych pomieszczeń v2

Jeżeli już zabieramy się za remont, to zazwyczaj chcemy przeprowadzić prace w całym mieszkaniu. Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej deklarowali, że chcą wyremontować lub wykończyć powierzchnię większą niż 41 m2 – wskazało tak aż 63% z nich. Tylko 2% zapytań dotyczyło prac na powierzchni mniejszej niż 10m2. Warto przy tym zwrócić uwagę na dane Głównego Urzędu Statystycznego, wedle których przeciętne mieszkanie w polskim mieście ma powierzchnię 64,2 m2, a na wsi – 92,3 m2.

Najczęściej remontowane pomieszczenia

Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były pokoje. Wskazało na nie 28% użytkowników. Nieco mniej wskazań padło na przedpokój (25%) oraz na łazienkę i kuchnię (po 23,5%).

Liczba remontowanych pomieszczeń

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, badani najczęściej wskazywali zamiar przeprowadzenia prac remontowych w czterech lub więcej pomieszczeniach (łącznie 62% wskazań). Chęć remontu tylko jednego pomieszczenia zadeklarowało jedynie 7% użytkowników. Z kolei 13% chciałoby wyremontować dwa pomieszczenia. – Może to wskazywać na fakt, że najczęściej chcemy wyremontować całe mieszkanie, bowiem według danych GUS na statystyczne polskie mieszkanie przypada 3,8 pomieszczenia – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

FACHOWCY OD ELEKTRYKI POSZUKIWANI

W ilu przypadkach remont łączy się z wymianą instalacji

Remonty najczęściej łączą się też z wymianą różnego rodzaju instalacji. Nie jest to praca, którą łatwo wykonać samemu, dlatego często poszukujemy fachowców, którzy mają odpowiednie uprawnienia i przy okazji remontu potrafiliby również zająć się instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o.

Jak się okazuje, najbardziej pożądana w polskim mieszkaniu jest wymiana, rozbudowa lub przeróbka elektryki – potrzebowało tego 45% użytkowników serwisu. Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej planowało 30% użytkowników, a 25% było zainteresowanych wymianą instalacji c.o.

Niektóre łatwiejsze czynności związane z remontowaniem bądź wykańczaniem mieszkania jesteśmy w stanie wykonać sami. Jednak do innych, bardziej zaawansowanych robót, wymagających doświadczenia i fachu w ręku, warto zaangażować specjalistów. Wśród dodatkowych prac, które najczęściej zlecali użytkownicy serwisu, znalazły się: ułożenie glazury, gresu bądź terakoty (48%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (32%) oraz tynkowanie (18%).

NAJWIĘCEJ WYKOŃCZEŃ NA MAZOWSZU, REMONTÓW – NA ŚLĄSKU

Mapka

Najwięcej zapytań dotyczących remontów i wykończeń mieszkań łącznie złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego (18%), śląskiego (15%) i dolnośląskiego (13% ogólnej liczby zapytań). Co ciekawe, 3% zapytań pochodziło z zagranicy: najwięcej z Niemiec, a w dalszej kolejności z Norwegii, Holandii i Austrii, a więc kierunków często wybieranych przez polskich emigrantów, którzy później zlecają w Polsce wykonanie prac.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego byli tymi, którzy najczęściej chcieli wykańczać nowe mieszkania – złożyli aż 1/5 wszystkich zapytań dotyczących tego rodzaju prac. Na kolejnych miejscach uplasowali się mieszkańcy woj. dolnośląskiego (17%) i małopolskiego (11%).

Te wyniki korespondują z danymi GUS o liczbie nowych mieszkań oddanych do użytkowania w 2015 roku – wyjaśnia Karol Grygiel. – Woj. mazowieckie jest liderem w tym zestawieniu, a dolnośląskie i małopolskie są w ścisłej czołówce.

Z kolei najwięcej remontów używanych mieszkań przeprowadzali mieszkańcy woj. śląskiego (17%), mazowieckiego (16%) i dolnośląskiego (12%).

IM SZYBCIEJ, TYM LEPIEJ

Oczekiwany czas realizacji remontu

Prawie połowa zleceniodawców stwierdziła, że chce zrealizować remont jak najszybciej. Jedna czwarta użytkowników wskazała, że chciałaby zrealizować remont w ciągu miesiąca, a co piąty użytkownik – w ciągu trzech miesięcy. Tylko 4% zleceniodawców planowało remont z przynajmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Plany 4% użytkowników były na etapie na tyle wstępnym, że nie wskazali jeszcze dokładnego terminu prac.

To zrozumiałe, że chcielibyśmy zakończyć prace szybko, sprawnie i móc cieszyć się odnowionym mieszkaniem – komentuje Karol Grygiel. – Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie do remontu. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią ekipę, a pamiętajmy, że na porządnych fachowców nierzadko trzeba zaczekać, dlatego warto odpowiednich kontaktów szukać wcześniej. Dobrze jest również odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Niestety trzeba być też przygotowanym na to, że prace mogą się przeciągnąć.

ILE TO KOSZTUJE?

Koszt remontu - tabela

Wydatki na remont mieszkania mogą wynieść od 30 do 50 tysięcy złotych (bez wyposażenia). Ostateczny wpływ na to, jak głęboko będzie trzeba sięgnąć do kieszeni, ma wiele czynników: od zakresu prac, wyboru wykonawcy, po jakość materiałów i ich dostawcę. Warto pamiętać, że koszty remontu bądź wykończenia mieszkania można obniżyć np. wybierając tańsze materiały i oddając w ręce fachowców tylko część prac, a resztę przeprowadzając samodzielnie. Ponadto w przypadku wykończenia nowego mieszkania często należy liczyć się również z kosztami wyposażenia go w AGD i sprzęty RTV.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2272 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 maja 2016 r. przez użytkowników planujących remont bądź wykończenie mieszkania.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć