F-Secure

Jak chronić swoją prywatność na Facebooku?

Powiększ

Z Facebooka korzysta już 17 mln Polaków, a w mediach społecznościowych spędzamy średnio prawie 2 godziny dziennie[1]. Portalowi Marka Zuckerberga nieświadomie przekazujemy przy tym ogromną ilość informacji o sobie. Są one wykorzystywane do tworzenia tzw. profilu użytkownika i dopasowywania do niego m.in. reklam czy wyświetlanych treści. Możemy jednak zwiększyć kontrolę nad swoimi danymi i chronić prywatność – oto 5 podstawowych porad.

  1. Zakładaj, że wszystko jest publiczne

Rozmowy prowadzone przez Messengera nie są całkowicie prywatne – algorytmy Facebooka analizują przesyłane treści na potrzeby profilu użytkownika. Uprawnienia do czytania, tworzenia, a nawet usuwania wiadomości mogą mieć też niektóre połączone z kontem na Facebooku aplikacje. Dlatego unikaj podawania wrażliwych informacji i wysyłania za pomocą Messengera dokumentów czy poufnych danych. Bezpieczniejsze będą rozmowy np. za pomocą komunikatora Signal.

  1. Uważaj co udostępniasz

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, gdy sam nieuważnie przekazujesz swoje dane. Warto zastanowić się, czy podawanie dokładnego adresu lub nazwiska panieńskiego matki jest niezbędne do prowadzenia profilu, a dostęp do kamery, galerii, mikrofonu i lokalizacji urządzenia potrzebny do działania aplikacji. Nawet jeśli udzieliłeś już programowi zgody na korzystanie np. z listy kontaktów, zawsze możesz to zmienić w ustawieniach urządzenia.

  1. Pamiętaj o WhatsApp

Należąca do Facebooka platforma WhatsApp szyfruje komunikację, jednak jej algorytmy analizują m.in. z kim rozmawiasz, z jaką częstotliwością oraz jak długie są wiadomości i wielkość przesyłanych załączników. Jeśli korzystasz z domyślnych ustawień, aplikacja ma dostęp do wszystkich kontaktów na telefonie i udostępnia je także Facebookowi. Serwis wykorzystuje te informacje do tworzenia tzw. „shadow profiles[1] nie tylko Ciebie, ale i Twoich znajomych. Warto o tym pamiętać i kontrolować ustawienia oraz przekazywane portalom informacje.

  1. Używaj osobnej przeglądarki i nie łącz aplikacji

Facebook śledzi naszą aktywność w sieci za pomocą algorytmów zwanych trackerami, nawet gdy w danej chwili z niego nie korzystamy. Aby to uniemożliwić warto korzystać z portalu tylko na wydzielonej przeglądarce, a do pracy, czytania wiadomości czy zakupów używać osobnej. Podobną separacją powinieneś objąć aplikacje, gry i serwisy internetowe. Logowanie się do nich przez Facebooka jest wygodne, ale odbywa się kosztem prywatności i bezpieczeństwa danych.

  1. Dbaj o bezpieczne logowanie

Na bezpieczeństwo danych wpływa także uwierzytelnianie. Hasło powinno składać się z co najmniej 32, najlepiej losowo wygenerowanych znaków i służyć tylko do jednego konta. Możesz je tworzyć i zapamiętywać dzięki menedżerom haseł. Bezpieczeństwo zwiększy też dwuetapowa weryfikacja. SMS-y są jednak czasem wykorzystywane przez hakerów do przejmowania kontroli nad kontami. Dlatego lepiej sprawdzi się aplikacja do kodów uwierzytelniania offline, taka jak Google Authenticator czy Microsoft Authenticator.

Zachęceni możliwościami portali społecznościowych często zapominamy o zagrożeniach związanych z prywatnością. Trzeba mieć na uwadze, że każde udogodnienie otrzymujemy kosztem bezpieczeństwa naszych danych. Warto poświęcić chwilę na rewizję nie tylko ustawień aplikacji i urządzenia, ale też swoich przyzwyczajeń. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie ukryć informacji o naszych wirtualnych aktywnościach. Możemy jednak ograniczyć dostęp do wrażliwych danych oraz zmniejszyć ryzyko ich przejęcia i wykorzystania bez naszej wiedzy – wskazuje Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w F-Secure.

[1] Źródło: Raport Digital 2019, https://datareportal.com/reports/digital-2019-poland

[2] Ukryty profil użytkownika służący do polecania nowych znajomych oraz analizy danych z mediów społecznościowych.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć