Oferteo

Firmy najczęściej poszukują wózków widłowych czołowych i używanych – raport Oferteo.pl

Powiększ

Wózek widłowy to pojazd, bez którego trudno wyobrazić dziś sobie sprawne funkcjonowanie magazynu. Serwis Oferteo.pl jak co roku zbadał preferencje polskich firm dotyczące popularnych „widlaków”. Z najnowszej edycji badania rynku wózków widłowych w Polsce wynika przede wszystkim, że najpopularniejsze trendy trzymają się mocno i nadal najczęściej poszukiwane są wózki czołowe, najlepiej używane. Zmieniły się natomiast preferencje dotyczące oczekiwanego udźwigu wózków.

Ilu wózków potrzebuje firma?

Firmy zdecydowanie najczęściej poszukiwały jednego widlaka. Wskazało tak ponad 90% z nich. Zainteresowanych dwoma wózkami było 5% firm, a 3% chciało trzy wózki lub więcej.

Wózki czołowe niezmiennie najpopularniejsze

Wózki czołowe po raz kolejny okazały się najbardziej pożądanymi wśród działających w Polsce firm. Jest to trend, który od kilku lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W ciągu ostatniego roku 78% zapytań o wózki widłowe złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, dotyczyło właśnie tego typu „widlaków”. Jest to co prawda o 3 pkt. procentowe mniej niż w ubiegłorocznej edycji badania, ale przewaga popularności wózków czołowych jest nadal przygniatająca. Kolejnych w zestawieniu wózków paletowych dotyczyło jedynie 8% zapytań, a widłowych bocznych – 5%.

Nowością w zestawieniu są wózki terenowe, które jednak nie cieszyły się dużą popularnością – dotyczyło ich zaledwie 1% zapytań. Natomiast 8% użytkowników Oferteo.pl potrzebuje jeszcze porady na temat wyboru wózka, który najlepiej spełniłby ich oczekiwania.

Używane czy nowe?

Na podobnym poziomie co w ubiegłych latach utrzymuje się także odsetek firm zainteresowanych kupnem używanego wózka widłowego. Gotowość do takiego zakupu zadeklarowało 56% badanych przedsiębiorstw.  Co za tym idzie, nie zmienia się także odsetek firm poszukujących nowego wózka – według najnowszego badania wyniósł on 38%. Z kolei 4% użytkowników potrzebuje porady odnośnie tego, jaki zakup byłby w ich sytuacji najbardziej opłacalny. Wobec tego odsetek firm, które zdecydują się na zakup nowej maszyny, może być w rzeczywistości nieco większy.

Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło zainteresowanie nowymi wózkami. Wcześniej, według wyników badania z 2015 roku, tylko 33% firm poszukiwało nowego sprzętu, w 2016 roku było ich już 40%, a obecnie, jak wspomniano, 38%.

Wysokość podnoszenia i udźwig

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najbardziej pożądanymi przez firmy okazały się wózki o wysokości podnoszenia od 1,5 do 3 metrów. Poszukiwało ich 42% firm. Wózków o zasięgu od 3 do 4 metrów poszukiwało 29% przedsiębiorstw, 16% firm było zainteresowanych wózkami o zasięgu 4 do 5 metrów, a 8% zapytań dotyczyło wózków o wysokości podnoszenia powyżej 5 metrów.

Warto zauważyć, że tylko 5% użytkowników Oferteo.pl poszukiwało wózka o zasięgu do 1,5 metra. Może to wynikać m.in. z faktu, że właśnie do tej wysokości stosów przepisy BHP pozwalają na ręczne składowanie palet.

Uczestnicy badania najczęściej poszukiwali wózków, które mogłyby udźwignąć ciężar od 2 do 3 ton – wskazało na nie 47% badanych. Wózki o udźwigu od 3 do 4 ton były poszukiwane przed 25% firm, z kolei 8% było zainteresowanych widlakami zdolnymi do podniesienia przynajmniej 4 ton.

Radykalnie zmienił się natomiast odsetek firm, które były zainteresowane wózkami o udźwigu mniejszym niż jedna tona. W poprzedniej edycji badania tego typu wózki były najpopularniejsze i poszukiwało ich 48% badanych firm. W najnowszej edycji badania wskazał na nie zaledwie 1% przedsiębiorstw.

Jaki napęd?

Nie zmienia się popularność wózków widłowych zasilanych gazem. Po raz kolejny był to najczęściej poszukiwany przez użytkowników Oferteo.pl napęd – wskazany przez 48% z nich. Na popularność tego rodzaju napędu składa się kilka istotnych czynników. Pozwala on na eksploatowanie wózka w hali magazynowej i na zewnątrz, a butlę z gazem można łatwo wymienić. Oczywiście trzeba mieć na uwadze okresowe kontrole szczelności instalacji gazowej.

Drugie co do popularności były wózki zasilane olejem napędowym. Popularne diesle są jednak tylko w określonych przypadkach dopuszczane do pracy w zamkniętych obiektach z uwagi na emitowane spaliny. Wózków zasilanych elektrycznie poszukiwało 23% ankietowanych. Są one ekologiczne i  przeznaczone głównie do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Mogą jednak pokonywać mniejsze nachylenia niż wózki zasilane olejem napędowym i wymagają ładowania akumulatora, co może spowodować przestoje w ich pracy.

Wózkami ręcznymi było zainteresowanych 2% badanych. Z kolei 1% użytkowników potrzebował porady, jaki rodzaj napędu wybrać.

Wybór odpowiedniego napędu to kluczowa sprawa w wyborze wózka – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj napędu pozwala na użytkowanie wózka w zamkniętej przestrzeni, inne są koszty eksploatacji i serwisowania. Przed wyborem dobrze jest skonsultować temat z wykwalifikowanym sprzedawcą, a najlepiej sprawdzić oferty kilku z nich i porównać przez Internet, który ma najciekawszą propozycję i zapewnia dodatkowe udogodnienia, jak np. gwarancję bądź serwisowanie.

Najpopularniejszy zakup z własnych środków

Z badania Oferteo.pl wynika, że firmy najczęściej decydują się na zakup wózka widłowego z własnych środków – zadeklarowało tak 59% z nich (w poprzedniej edycji – 61%). Warty odnotowania jest zauważalny wzrost odsetka firm zainteresowanych leasingiem wózka – 30% wobec 25% w poprzedniej edycji badania. Wynajmem z kolei zainteresowanych było 7% badanych firm, a 4% potrzebowało porady dotyczącej wyboru najlepszego sposobu finansowania.

Wózek na już

Biorące udział w badaniu firmy najczęściej deklarowały, że wózek jest im potrzebny jak najszybciej – najlepiej w ciągu miesiąca. Wskazało tak 60% badanych. Po 12% firm uznało, że może poczekać na wózek 2 lub 3 miesiące. Zakup z największym, ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem, zaplanował tylko 1% badanych, a 15% nie podjęło jeszcze takiej decyzji.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 1927 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 maja 2017 r. przez firmy chcące zaopatrzyć się w wózek widłowy.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć