Netatmo

Czy Polakom grozi niedobór wody pitnej? Komentuje ekspert Netatmo

  • Czy Polakom grozi niedobór wody pitnej? Komentuje ekspert Netatmo

  • Kamery monitoringu domowego a polskie prawo – komentuje ekspert Netatmo

Powiększ

W wyniku zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla gospodarki wodnej, pojawiły się pogłoski jakoby Polska miała być w czołówce europejskich krajów zagrożonych niedoborem wody pitnej. Chociaż według najnowszych badań sytuacja nie jest krytyczna, to wciąż pozostaje wiele do poprawy w kwestii odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych.

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli o zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych wykazał, że mimo odnotowania wyraźnego obniżenia się poziomu wód gruntowych, na terenach zurbanizowanych wciąż nie opracowano odpowiedniego planu retencji. Tegoroczna zima, wyjątkowo obfita w opady śniegu, pozwoli na uzupełnienie podziemnych zbiorników, z których czerpane jest aż 70% wody przeznaczonej dla ludności. Niestety, w obszarach o gęstej zabudowie, gdzie brakuje terenów zielonych, większość wód pochodzących z opadów atmosferycznych trafia do sieci kanalizacyjnej i w ten sposób bezpowrotnie się marnuje.

Odpowiednie magazynowanie i korzystanie z wód opadowych pozwoliłoby na zmniejszenie negatywnych skutków potencjalnych susz, które w ostatnich latach coraz częściej nawiedzają europejskie kraje, w tym Polskę. Przedłużająca się susza w lecie 2020 roku wymuszała częste podlewanie przydomowych ogródków. Duży pobór wody oraz niewydajna infrastruktura doprowadziły do lokalnych niedoborów wody. Spośród 18 miast objętych wspomnianą kontrolą NIK, jedynie 5 miast promowało gospodarowanie wodami opadowymi lub oferowało programy finansujące przedsięwzięcia, które miały na celu zatrzymanie wód opadowych w obrębie nieruchomości. Niezależnie od rozwiązań systemowych można podjąć próbę wykorzystywania opadów atmosferycznych we własnym zakresie.

Kluczowe są przygotowania. Warto korzystać z lokalnych prognoz pogody, na przykład pochodzących z prywatnych stacji pogodowych. Uważna obserwacja zmieniających się warunków atmosferycznych pozwoli na zaplanowanie podlewania ogrodu czy zorganizowanie beczek na wodę opadową, którą można potem wykorzystać. Dzięki takim prostym rozwiązaniom nie tylko postąpimy w duchu ekologii, ale również zaoszczędzimy na rachunkach za wodę.

Fred Potter, założyciel marki Netatmo – producenta urządzeń smart home

Źródła:

  1. https://stopsuszy.pl/nie-braknie-nam-wody-pitnej/
  2. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wody-opadowe-i-roztopowe.html

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć