Oferteo

Coraz więcej Polaków montuje klimatyzatory w domach

Powiększ

Najczęściej wybieranym typem klimatyzatora do domu lub mieszkania jest klimatyzator przenośny. A powierzchnia, którą chcemy chłodzić najczęściej obejmuje do 25 m2 – wynika z analizy danych udostępnionych przez www.oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

Klimatyzatory do domów i mieszkań – jakie systemy wybieramy?
W ciągu ostatnich kilku lat ceny klimatyzatorów spadły na tyle, że ich montaż w mieszkaniach i domach stał się osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego.
Oferteo.pl przeanalizował zapytania związane z klimatyzatorami. Wynika z nich, że spośród kilku dostępnych na rynku systemów klimatyzacji, najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne (chce je kupić 52% osób składających zapytania w serwisie). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory montowane na ścianie (38% zapytań).
O klimatyzatory podsufitowe, zwane także kasetonowymi, pyta natomiast tylko 10 procent zainteresowanych klimatyzowaniem prywatnych powierzchni mieszkalnych.
„Najlepszym rozwiązaniem do małych mieszkań są klimatyzatory ścienne lub sufitowe z jednostką zewnętrzną, połączone instalacją freonową” – mówi Piotr Jędral, właściciel firmy FRIGUS, profesjonalnie zajmującej się dostarczaniem klimatyzacji. „Wysokie parametry energetyczne (współczynnik EER i COP), niski poziom hałasu, wbudowane filtry, jonizacja czy oczyszczanie powietrza to dodatkowe elementy oferowane przez producentów klimatyzatorów, które wpływają na komfort i niskie koszty ich eksploatacji” – wyjaśnia ekspert.
W porównaniu do tych urządzeń, klimatyzatory przenośne mają pewne ograniczenia. „Przy ich montażu zachodzi konieczność wyprowadzenia dużej rury na zewnątrz pomieszczenia. Powodują większy hałas, charakteryzują się wąskim zakresem pracy (16-35° C). Mają również niższe parametry energetyczne niż wspomniane urządzenia ścienne lub sufitowe” – dodaje Jędral.
Jakie powierzchnie obejmujemy klimatyzacją w mieszkaniach?
Analiza danych z serwisu Oferteo.pl pokazuje, że Polacy najchętniej kupują klimatyzatory do małych pomieszczeń czy mieszkań – najczęściej do 25 metrów kwadratowych (40% odpowiedzi), od 26 do 40 m2 (27%) i od 41 do 55 m2 (18% odpowiedzi). Znacznie rzadziej klienci deklarowali potrzebę klimatyzowania powierzchni do 100 m2 (11%) i ponad 100 m2 (4%).
Jak zmieniają się te statystyki biorąc pod uwagę rodzaj klimatyzatorów dobierany w zależności od wielkości pomieszczenia, które ma być chłodzone?
Do mniejszych powierzchni (do 40 metrów kwadratowych) najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne (57% zapytań w tej kategorii), rzadziej montowane na ścianie (33%). Co dziesiąta osoba zastanawia się nad klimatyzatorami podsufitowymi.
Dla pomieszczeń o większych powierzchniach (od 41 do 100 m2) zapytania dotyczą równie często klimatyzatorów przenośnych, jak i montowanych na ścianie. Klimatyzatory podsufitowe wybierane są rzadziej (8% zapytań), co wynika z braku podwieszanych sufitów w mieszkaniach.
Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?
Kupując klimatyzator do domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę:
• parametry energetyczne urządzenia, czyli współczynniki EER i COP mówiące o efektywności pracy i zużyciu prądu,
• poziom hałasu podczas pracy,
• dodatkowe funkcje i rozwiązania, takie jak jonizacja, wbudowane filtry, czujnik ruchu, pilot z LCD,
• gwarancję – niektórzy producenci przedłużają gwarancję na urządzenia nawet do 5 lat, warunkiem jest tylko regularne serwisowanie i czyszczenie (raz na 6 miesięcy),
• zastosowaną technologię ON/OFF lub INVERTER (technologia INVERTER gwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej, choć jest kosztowniejszym rozwiązaniem).
Przedstawione dane pochodzą z analizy 300 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące zakup klimatyzatora do swojego domu lub mieszkania.
Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy produktów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć