Oferteo

Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego domu

  • Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego nowego domu

Powiększ

Wśród Polaków panuje powszechne przekonanie, że ich miejsce zamieszkania jest bezpieczne – wynika z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej. Deklaruje tak aż 93% respondentów. Tylko 7% badanych przez CBOS przyznało, że padło w ciągu ostatnich pięciu lat ofiarą włamania. Z kolei według danych serwisu Oferteo.pl aż 26% Polaków nie stosuje w swoich domach żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych.

 

Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo

Według najnowszego „Raportu o budowie domów” Oferteo.pl, największego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, 74% respondentów zdecydowało się na jakiekolwiek zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim domu. Z takich rozwiązań w żadnym zakresie nie skorzystał natomiast co czwarty badany.

Tymczasem według ostatnich danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku odnotowano 65514 przypadków kradzieży z włamaniem. Warto zauważyć, że wykrycie tego rodzaju przestępstw udało się w 36% przypadków. To i tak znacznie lepiej niż jeszcze przed dziesięcioma laty, kiedystwierdzono 141606 przypadków, a wykrywalność wyniosła zaledwie 27%. Nie zmienia to faktu, że statystyki nie napawają optymizmem, a szanse na odzyskanie skradzionego mienia nie są wysokie.

Jak Polacy zabezpieczają swoje domy?

W ramach zabezpieczeń antywłamaniowych Polacy najczęściej wybierają alarmy (80%), kamery (64%) oraz drzwi, okna lub rolety antywłamaniowe (63%).

Mniej popularne wśród ankietowanych przez Oferteo.pl były zabezpieczenia bram garażowych (31%). Co ciekawe tylko 27% osób wybierających zabezpieczenia zdecydowało się na pełną obsługę firmy ochroniarskiej.

Smart home w trosce o bezpieczeństwo

Popularnym zastosowaniem rozwiązań z kategorii smart home w nowo budowanych domach (inteligentnego domu) było zapewnienie bezpieczeństwa.

Badani korzystający z tego typu urządzeń wyposażali swoje domy w inteligentne alarmy (70%), kamery monitoringu (47%), bramy garażowe (45%) a także zamki (18%).

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć