Oferteo

96% użytkowników fotowoltaiki zadowolonych ze swojej instalacji. Pierwszy raport Oferteo.pl o fotowoltaice

  • 96% użytkowników fotowoltaiki zadowolonych ze swojej instalacji. Raport Oferteo.pl

Powiększ

Polacy wybierają fotowoltaikę w trosce o środowisko oraz o własny portfel. 96% użytkowników jest zadowolonych z decyzji o montażu paneli, a 37% myśli już nad powiększeniem swojej instalacji – wynika z pierwszego raportu Oferteo.pl o fotowoltaice. Największą przeszkodą na drodze do czystej energii jest biurokracja.

 

Fotowoltaika w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat popularność przydomowych instalacji fotowoltaicznych gwałtownie wzrosła. Coraz więcej właścicieli nieruchomości postanawia rozpocząć produkcję własnej energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska.

Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV z końcem 2019 roku w Polsce było już ponad 160 tysięcy mikroinstalacji. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku panele zamontowane były na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3% domów). Natomiast moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dnia 1 sierpnia 2020 roku wyniosła 2261,347 MW (megawatów).

38,9% instalacji zostało podłączonych do PGE Dystrybucja, 29,6% do sieci Tauron Dystrybucja, a 16,6% – Energi Operator.

Do fotowoltaiki przekonują oszczędności

Wyniki badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług w zakresie dostawy i montażu fotowoltaiki z usługodawcami, dowodzą, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84% inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57% badanych. Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. 8% uczestników badania zostało przekonanych do paneli fotowoltaicznych przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych.

Działania związane z montażem paneli podejmujemy najczęściej wiosną. Najwięcej zapytań pochodziło w ubiegłym roku z maja (14%), kwietnia (13,5%) oraz marca (13%). Sporo pracy fachowcy mają także w czerwcu i lipcu (odpowiednio 9 i 8%).

Na jak dużą instalację się zdecydować?

Aż 50% instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 6000-10000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46% badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 2000-5000 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego.

Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 m2 (25% badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 m2 (23%) albo te nieco większe 31-40 m2 (17%). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18% badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 m2.

Formalności zniechęcają do ekologii?

Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29% badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.

Znaczna część osób, które w ostatnim czasie zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych przyznała, że wybór odpowiedniego wykonawcy przysporzył im wielu trudności. Obecnie dziedzina ta staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie – na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalistycznych. Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc zleceniodawcy uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesie – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

To była dobra decyzja

Wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy. Aż 96% osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. 37% deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.

Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć