Husarion

Husarion chce dokonać przełomu w robotyce z pomocą Kickstartera

Powiększ

Polski start-up zaprezentował globalnej społeczności RoboCORE – „Serce robotów”, dzięki któremu ich budowanie ma być o wiele prostsze i tańsze.

Polski start-up zaprezentował globalnej społeczności RoboCORE – „Serce robotów”, dzięki któremu ich budowanie ma być o wiele prostsze i tańsze.

Kraków, 11 lutego 2015: Polski start-up technologiczny Husarion zaprezentował swój innowacyjny projekt o nazwie RoboCORE w największym serwisie crowdfundingowym świata: Kickstarter.com. „Serce robotów” to bogata w funkcje platforma pozwalająca entuzjastom i firmom tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Aby rozpocząć produkcję, Polacy potrzebują zebrać 50 000 dolarów. Przez najbliższe 30 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.com.

Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach – mówi Dominik Nowak, CEO Husarion.

Rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju. W raporcie Business Insider Intelligence [1] czytamy, że do końca 2019 roku jego wartość może przekroczyć 1,5 miliarda dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17% rocznie , czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych.

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE twórcy nie napotyka szybko na swoje granice.

Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

 

RoboCORE ma sprawić, że dla wielu potencjalnych idei biznesowych znikną bariery wejścia, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO® MINDSTORMS®.

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB. Na Kickstarterze Husarion pokaże także RoboCORE-mini, jeszcze mniejszy moduł z podstawowymi funkcjami dla początkujących robotyków oraz moduły rozszerzające. W zamian za wsparcie będzie można otrzymać także wiele innych, ciekawych nagród związanych z robotyką i samym RoboCORE.

Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów. Stworzyliśmy RoboCORE bo wiemy, że świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. Każdy ma już swój personalny komputer – nadszedł czas na pierwsze personalne roboty. Mamy nadzieję, że społeczność Kickstartera ciepło przyjmie nasz projekt i liczymy, że będzie skłonna wesprzeć go ze swoich środków mówi Radosław Jarema, CTO Husarion.

O Husarion (www.husarion.com)

Spółka Husarion została założona w Krakowie w 2013 roku przez Dominika Nowaka i Radosława Jaremę, dwóch absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, pasjonatów robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Firmie udało się pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, co pozwoliło rozpocząć pracę nad kolejnymi prototypami RoboCORE. Do zespołu wkrótce dołączyli utalentowani inżynierowie i programiści, wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach, m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po 18 miesiącach wytężonej pracy Husarion jest gotowy, by pokazać swój projekt światowej społeczności Kickstartera. W tym celu powołano do życia spółkę-córkę Husarion Inc. z siedzibą w stanie Delaware w USA.

Kontakt prasowy:

Piotr Sarota

public relations consultant

 

SAROTA PR

agencja public relations

Tel.: +48 12 684 12 68

Kom.+48606895326

Email: piotr(at)sarota.pl

www.sarota.pl

Jacek Dąbrowski

public relations specialist

 

SAROTA PR

agencja public relations

Tel.: +48 12 290 04 98

Kom.+48662858219

Email: jacek.dabrowski(at)sarota.pl

www.sarota.pl

 


Materiały dodatkowe

wersja do druku Wróć